Sicil affında son günler

24 Temmuz 2017, Pazartesi 21:22
AA
Kredi, kredi kartı borçlarını, çek, senet ve diğer borçlarını yasal süresi (90 gün) içinde ödeyemeyenler bankalar tarafından kara listeye alınmıştı. Sicili bozulan bu kişiler 5 yıl boyunca bankalardan kredi, kart, nakit avans gibi imkanlardan yararlanamıyordu. Bu listeye giren çok fazla kişi, esnaf var ve sayıları 14 milyonu buluyor. 27 Ocak'ta bu kişilere af gelmişti.
 
BANKAYA BAŞVURUN
 
Yasaya göre; 6 ay içinde borcunun tamamını ödeyen veya yapılandıranlar kara listeden kurtulacaktı. Bankalar halen talep halinde kredi borçlarını 72 aya kadar yapılandırabiliyor. Afta süre 10 gün sonra yani 27 Temmuz'da bitecek. Sicili bozulduğu için kredi ve kart alamayanlar için fırsat olan bu düzenlemeden yararlanmak isteyenler bankalara başvuracak.
 
SİCİLİ, NOTU ÖĞRENİN
 
Konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesabı hesabına ait son 5 yıllık bilgilere 'Risk Raporu' aracılığıyla ulaşılabiliyor. Bankalar müşterileriyle ilgileri bilgileri, 2 gün içinde Bankalar Birliği Risk Merkezi'ne iletiyor. İletilen bu bilgiler  Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks (findeks.com) aracılığıyla rapor haline getiriliyor.

AVUKATLIK OLUNMUŞSA
 
Yasada; 27 Ocak'tan önce ödenmeyen borçların avukata intikal ettirilerek başlamış olan takiplerin durdurulacağına ilişkin bir düzenleme yok. Borcunuzu peşin ya da yapılandırmayla öderseniz doğal olarak başlamış olan hukuki takip işleminin sona erdirilmesi gerekiyor. Hacizlik olanların da kara liste affından yararlanması mümkün.

ZORUNLU DEĞİL AMA SİZİN ELİNİZDE

Sicil affına dayanarak bankalara başvuru yapıldığı halde kredi alamayan esnaf ve müşterilerin olduğu sık sık gündeme geliyor. Çünkü yasa bankaları zorunlu tutmuyor, bankaların kredi vermesinin önündeki engeli kaldırıyor. Ancak, bu durumda kredi notunu artırmak krediye ulaşmanın en kestirme yolu.
 
Yeniden kredi almanın yolu
 
* Takipteki kredi borcunu kapatın veya düzenli ödeme yapabileceğin şekilde yapılandırın.
* Kredi ve kart geçmişini araştırın, kullanmadığın hesapları kapatın.
* Hiç kredi ve kart kullanmadıysanız ihtiyacın olmasa da düşük tutarlı bir kredi çekip düzenli ödeyin.
* Düşük limitli de olsa bir kredi kartı alın, kullanın ve ödemeleri zamanında yapın.
* Faturalarınızı kredi kartıyla ödeyin. Bu kredi skorunu yükseltir.
* Ödemelerinizi kredi kartıyla yapmaya çalışın ve borcunuzu zamanında ödeyin.
* Kredi kartından çekilen para aynı zamanda kredidir. Düzenli ödeme yapanın notu artar.
* Elektrik, su, internet ve telefon gibi faturaları kartla ödemiyorsanız, otomatik ödeme talimatı verin.
* Acil nakit ihtiyacınız için aynı anda ya da kısa aralıklarla birden çok bankaya başvuru yapmayın.
* Aynı anda iki farklı bankaya başvuru yapıldıysa banka 'Müşterinin mali durumu iyi değil' deyip 'olumsuz' not veriyor.
* Bankada vadeli ya da vadesiz hesap açıp para biriktirmek de kredi almanızı kolaylaştırır. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.