Sömestr heyecanı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Okullarda yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Bu dönemde tatil planlayanlar için hem yurtdışında hem de yurtiçinde her bütçeye uygun pek çok alternatif mevcut. Hatta 1.000 TL’nin altındaki paket turlarla ailecek tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

550 bin kişi gidecek

2019’u dolu dolu geçiren turizm sektörü şimdi de 17 Ocak’ta başlayacak sömestr için hazırlık yapıyor. Çocuklu aileler rezervasyonlarını yapmaya başladı. Erken rezervasyonun yüzde 40-50 avantaj sağladığı bir gerçek. Ancak bu treni kaçıranlar da üzülmesin. Son dakikacılar için da alternatif bulunuyor. Turizmciler, 200 bini yurtdışı olmak üzere yaklaşık 550 bin kişinin sömestrde tatile çıkacağını hesaplıyor. Sömestrde ailelerin yurtiçinde rotası kayak merkezleri olacak.

Hesaplı alternatifler

Kar kalınlığının yükselmesiyle birlikte özellikle Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Kartepe, Erciyes ve Sarıkamış gibi kış ve kayak turizmi merkezlerine talep de üst seviyede. Elbette tek alternatif kayak değil. Peki bu dönemde ne gibi seçenekler var? Fiyatlar ne seviyede? Yurtdışında hesaplı rotalar neresi? Sizin için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Prontotour Pazarlama Direktörü Eda Özsoy Onaran’a sorup bütçeye uygun seçenekleri derledik. İşte dolulukla fiyatların arttığı buna karşılık alternatif olabilecek destinasyonlar...

Kültür ve doğa turları

Uçaklı veya otobüslü Kapadokya turu ile dolu dolu bir kültür gezisi yapabilirsiniz. Kapadokya her mevsim başka güzel. Eskişehir veya Uçaklı Gaziantep-Şanlıurfa turu ile Antakya Samandağ Turu en çok tercih edilen paketlerden. Antalya ve çevresini bu defa kültür odaklı keşfedebileceğiniz Pamfilya Turu gözde rotalardan. Sömestr dönemi yurtiçi kültür turlarının paket fiyatları 280 TL ile 1.450 TL arasında değişiyor. Doğa turlarında Abant, Sapanca, Kartepe bölgeleri gibi bölgelere talep oluyor. 2 gece 3 günlük kısa turlarda da 757 TL’den başlayan opsiyonlar mevcut.

Termal sevenler

Termal turizm tesislerine de talep sömestr döneminde artıyor. Afyonkarahisar başta olmak üzere Yalova, Bursa, Balıkesir ve Ankara-Kızılcahamam termal alanda öne çıkıyor. Termalde yatak kapasitesinin en yüksek olduğu Afyonkarahisar bölgesi en yüksek talep gören nokta. Termal tatilde 4-5 gecelik talepler ön planda. 5 yıldızlı termal tesislerde gecelik kişi başı ortalama fiyat 400 TL.

Kayak planı yapanlar

  • Uludağ’daki tesislerin sömestrde tamamen dolması bekleniyor. Uludağ’da hafta içi yüzde 70-80 doluluk hafta sonu yüzde 90’a çıkıyor. Uludağ’da 3 gece 4 gün ya da bir haftalık paketler öne çıkıyor. Talep çok olunca yıldızlı tesislerde kişi başı fiyatlar 650 TL’den başlıyor.
  • Erciyes’te dağ otellerinin tamamı dolu ancak şehir merkezinde konaklayarak tatil planlayabilirsiniz.
  • Kartalkaya ve Kartepe’de de doluluklar yüzde 90. Palandöken’de de dolulukların bu seviyelere ulaşması bekleniyor. Sarıkamış’ta henüz kar istenen seviye ve kalitede değil. Dağ ve Kayak turizminde 4 kişilik bir aile için sömestr döneminde 3 gece 4 günlük paket tur fiyatı yaklaşık 4.200 TL’den başlıyor.

Vizesiz yurtdışı

  • Sömestr alternatifleri arasında başta İtalya, İspanya, Orta Avrupa ve Balkanlar’da olmak üzere farklı seçenekler de var. Yurtdışı deniz turları da bir seçenek. Uçaklı veya otobüslü yurtdışı paketleri 680 TL’den başlıyor, uzaklığa göre 12 bin TL’ye kadar çıkıyor. Kültürel ve coğrafi yakınlığı, vizesiz olma özellikleri nedeniyle Belgrad, Bosna-Hersek turları ile Makedonya turlarına talep yüksek.
  • Balkan Panoraması, Balkan Üçgeni gibi turlar da var. Bulgaristan da ilgi gören turlar arasında. Orta Avrupa’da Prag turu, İtalya’da Büyük İtalya, Roma-Floransa- Venedik turları, İspanya’da Barselona ve Madrid turları her sömestr dönemi olduğu gibi yine talep görmeye devam ediyor. Yine Benelüks turları, İngiltere, vizesiz Fas, Ukrayna turları en çok tercih edilen seçenekler arasında.

1.000 TL'nin altında

  • Sömestrdan bağımsız olarak hesaplı tatil arayanlar için 1.000 TL’nin altında turlar da mevcut. Bunların başında kişi başı 150 TL’den başlayan günübirlik Sapanca- Maşukiye-Kartepe, Abant, Bursa Gölyazı turları geliyor. 280 TL’den başlayan 1 gece konaklamalı Batı Karadeniz, Eskişehir Odunpazarı, Kastamonu Ilgaz turları ile Pamukkale-Salda turu da diğer seçenekler.
  • 900 TL’den başlayan 1 veya 2 gece konaklamalı uçaklı kültür turları arasında Gaziantep, Şanlıurfa, Göbeklitepe, Antakya-Samandağ Gurme Turu ve Kapadokya-Kayseri sayılabilir. Yurtdışında 610 TL’den başlayan fiyatlarla Dedeağaç, Sofya, Varna, Burgaz’ı kapsayan Bulgar Güzelleri Turu, Selanik, Ohrid, Üsküp, Kavala’yı kapsayan Balkan Üçgeni Turu’nun yanı sıra Bodrum-Kos Adası, Ayvalık-Midilli, Çeşme-Sakız Adası turları tercih edilebilir.

İyi bir alternatif: Van Gölü Ekspresi

Doğu Ekspresi’nde de sömestr dönemi dolulukları yüzde 95 seviyesine ulaşmış durumda. Doğu Ekspresi’nde uçaklı turlar kişi başı 1.800 TL. Ankara’ya uçakla gidilip sonrasında Doğu Ekspresi ile Erzurum ve Kars’a gidilebiliyor. Doğu Ekspresi turlarında Kars’ta 2 gece konaklama sunuluyor.

Bununla birlikte Van Ekspresi alternatifi var ve güzergahı Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Tatvan’dan oluşuyor. Uçaklı ‘Kurtalan Ekspresi’ ile Mardin, Hasankeyf Turu küçük bir GAP turu yapma fırsatı veriyor. Uçaklı Gaziantep-Şanlıurfa Turu ile Antakya Samandağ Turu en çok tercih edilenler arasında. Ayder Yaylası Kardan Adam Festivali de sömestr dönemi alternatiflerinden.

Mutalak karşılaştırın

-etstur.com -turaturizm.com.tr

-jollytur.com -prontotour.com

-trivago.com.tr’ -tatilbudur.com

-tripadvisor.com.tr -enuygun.com

-momondo.com.tr -tatilsepeti.com

-wego.com.tr -hotelscanner.com.tr

􀂖otelpuan.com 􀂖ucuzabilet.com gibi

platformlar size yardımcı olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder