Ülkelerin maske için harcadığı tutar milyarca euro

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pandemi sürecinde hayatımız için vazgeçilmez hale gelen tek kullanımlık cerrahi maskeler, son günlerde plastik atık gibi olumsuz çevresel etkileriyle de tartışmaların odağında. Plaj, deniz, park hatta dilek ağaçlarına kadar hemen hemen her yeri işgal eden maskeler, doğal canlı hayat için de tehdit oluşturuyor. Maliyet, ek kaynak kullanımı ve hammadde ihtiyacı cabası. Ülkelerin maske için harcadığı tutar milyarca euro. 

AB 12.5 milyar euro harcadı

Örneğin; 2019’da Avrupa Birliği (AB) ülkeleri 1.3 milyon Euro’luk (11.8 milyon lira) maske kullanırken, bu yıl maske için 12.5 milyar Euro (113.4 milyar lira) para harcanmış. Maskeler tek kullanımlık ve en büyük tedarikçi de Çin. Salgın döneminde hızla maske üretimine geçip, iç talebi karşıladığı gibi ihracata başlayan Türk şirketleri de pazarda adından söz ettiriyor. Hatta Zorlu Tekstil gibi yerli firmalar, defalarca yıkanabilir maskelerle dünya perakende devlerinin tercihi olmuş durumda. 

Ayda 3 milyon adet

‘Maske 4.0’ diyebileceğimiz bu üretim sürecini Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın’dan dinledik. Altın, “Antibakteriyel çarşaf ve nevresim dahil birçok akıllı tekstil ürünümüzle yıllardır hastanelerin ve sağlık sektörünün yanındaydık ve bu konuda tecrübeliydik. Üretim bantlarımızı hızlı bir şekilde maske üretimine çevirdik. Ayda, ‘ISO 13485’ ve ‘TSE’ belgeli 3 milyon adet maske yapar hale geldik” dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder