Deniz SarıhanlıoğluKiraz mevsimi
HABERİ PAYLAŞ

Kiraz mevsimi

Sevgili dünlük, yılın en sevdiğim zamanı, çünkü kiraz zamanı!

İlk okuduğunuzda, yeni başlayacak yaz dizisi gibi gelse de kulağa, aslen suyu toprağı bereketli topraklarımızın en güzel ürünlerinden birinin kirazın şov yaptığı bir mevsimdeyiz. Kiraz mevsimi bence her açıdan bir sürü güzel hissi çağrıştırıyor. Sıcağı, bolluğu, bereketi, neşeyi, doğayı! Ege toprakları, her mevsim ayrı güzellikler yaşatıyor bize. Hiç heyecanını kaybettirmeyen bir aşk hikayesi gibi, her gün yeni bir sürprizle çıkıyor karşımıza. Hala, ismini yeni duyduğum bir köyün meydanında buluyorum kendimi. Motorsiklet tepesinde bir amcaya yol soruyorum. Güneşten kıpkırmızı olmuş yanakları ve kocaman gülümsemesiyle, tarif ediyor, bağları, bahçeleri. Fotoğrafını çekerken el sallıyor.
Hangi navigasyon öyle iyi bilir köy yollarını, hangi navigasyon tatlı tatlı anlatır, hangi navigasyon el sallar ardınızdan? Havasının güzelliği, toprağının sıcaklığı yüzüne yansımış ege insanı! Az ilerde çeşme var bak diyor, suyundan yüzüme çarpıp yola koyuluyorum. Kiraz yollarına!

Haberin Devamı

KEMALPAŞA

Kirazın başkenti, Kemalpaşa’nın tarihi M.Ö. 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Kemalpaşa, zaman içerisinde Akadlara, Hititlere, Helenlere, Lidyalılara, Perslere, Romalılara, Bizanslara ve Türklere ev sahipliği yapmış. Baharda açan çiçeklerle dağlar bembeyaz oluyor. Bu da Rumca beyaz gelin anlamına gelen Nif adını almasına neden olmuş. 1922 yılına kadar “Nif” olan ilçenin adı, Ata’mız Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçede konaklaması sonrası (işgalden kurtulduğu gece) “Kemalpaşa” olarak değiştirilmiş. Ülkemiz 650 bin ton kiraz üretimiyle, dünya genelinde 2.5 milyon ton olan üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini gerçekleştirerek dünyada ilk sırada yer alıyor. Üretimde 80 bin tonla Türkiye’de önemli bir yere sahip Kemalpaşa, kuzey yarım kürenin erkenci kirazı üretiminin de merkezi konumunda. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü’nce ’Kemalpaşa kirazı’ olarak coğrafi işaret tescili de alınmış. Salihli, sapı kısa, napolyon gibi çeşitleri olan Kemalpaşa kirazının lezzeti ise tartışmasız.

Haberin Devamı

GİTMİŞKEN

1- Park Orman Kemalpaşa; Kemalpaşa-Bağyurdu yolu üzerinde Yukarıkızılca’da bulunuyor. Doğa ile iç içe bulunan tesiste çeşitli restoranlar, yürüyüş parkurları, kamp alanı, çocuk oyun alanları, piknik alanları var.
2- Nazarköy; Boncuk Çarşısı’nda 1200 derece ocaklarda üretilen çeşit çeşit boncuklar, köyün kadınları tarafından tasarlanan takılara, süs eşyalarına dönüşürek meraklılarının beğenisine sunuluyor. Gezmek ve alışveriş yapmak için harika!
3- Karabel Anıtı; Kemalpaşa-Torbalı karayolu üzerinde bulunuyor. Tarihçi Herodotos’a göre bu kabartmada betimlenen kişi Mısır kralı Sesotris. Bence görülmeye değer!

Sıradaki haber yükleniyor...
holder