Soğuk kuzeyin sıcak şehri: Kopenhag

Soğuk kuzeyin sıcak şehri: Kopenhag

Soğuk kuzeyin sıcak insanlarını tanımaya hazır mısınız? Bu haftaki durağımız, Danimarka’nın başkenti ve en hareketli kenti “Kopenhag” efendim… Renkli evleriyle tanıdığımız Kopenhag limanı Nyhavn’ın yanı sıra, Türk basınının hiç girmediği bir bölgeyi; insanların vergi vermeden ve devletten hizmet...
En romantik turumuza çıkıyoruz: Ciao Venedik

En romantik turumuza çıkıyoruz: Ciao Venedik

İlkbahar havasının kendini göstermeye başladığı, gönlümüzün kıpır kıpır ettiği şu günlerde; sizlerle çok romantik bir tura çıkıyoruz. 118 adalı, 150 kanallı, 400 köprülü bir şehir burası! İlginç yapısıyla ve tarihiyle ünlü "turist rekortmeni" bir şehir! Gelin hep birlikte Rialto Köprüsü’nden...

Floransa... Hep aklımda

“Burak ağabey gittiğin yerler arasında en çok nereyi sevdin”, “Burak Bey unutamadığınız bir yer…”, “Nerede yaşamak isterdiniz”, “Aklınızdan çıkmayan 3 yer neresi”… Elbette ki bir “çok gezen” olarak bu ve benzeri sorulara sık sık maruz kalıyorum… Oysa cidden karşı olduğum bir şeydir; gidilen yeri beğenme, beğenmeme ve karşılaştırma yapma fikri. Çünkü her seyahat; gidilen her yer, görülen her şehir, her cadde, her bina, yeni bir bilgi, yeni bir görgü katar insana. Gezgin de zaten; görmek, bilmek, tanımak, kendini geliştirmek için gezendir.

Avrupa'nın yeşil hattı: Slovenya

Bu hafta çok merak edilen bir ülkeyi daha keşfe çıkıyoruz… Hayret verici düzeniyle, birbirinden ilginç tarihi hikayeleriyle, yemyeşil bir başkent “Ljublijana”… Nefes kesici doğa manzaralarıyla “Bled ve Bohin”… Evet burası küçük ve huzurlu ülke, Slovenya!

I rock you Liverpool

Bu hafta bu köşe bizler için bir “zaman makinesi”. Birazdan satırlara atlayıp 1960’ların İngiltere’sine gideceğiz! Zevkli bir gezi olacak; çok özel bir şehrin sokaklarında çok keyifli mekanlar görecek, bir müzik efsanesini adım adım, yakından inceleyeceğiz. Futbolun ve Rock’n Roll’un şehri Liverpool’dan merhaba!

Gel gidelim Batum'a

Türkiye’nin en “Hayat sana güzel abi!” adamlarından biri olduğumu tahmin edebiliyorum. Ve bu yüzden değmedik nazar, tutmadık beddua kalmadı yahu! Evde kırılan kırılana... (Neyse ki karım bunlara dahil değil.) Karantinada 15 kilo aldım, almaya devam ediyorum ve pandemi yüzünden eli kolu bağlı bir gezi programcısıyım! Nereye adak adamalıyım, bilen varsa yazsın lütfen. İşte bundan dört yıl kadar önce, mesleği benim gibi seyahat etmek olan bir grup bahtsız arkadaşla Gürcistan’ın en güzel kentlerinden biri olan Batum’u ziyaret etmiştik. 200 bini bile bulmayan nüfusuyla, Sarp sınır kapısı komşumuz olan bu şirin şehir, gelirinin çoğunu Türk turistlerden elde etmekte.

Dev bir mutfak: Hong Kong

Pandemi günlerinde risksiz bir şekilde evlerimizde, anılarımızla gezmeyi sürdürüyoruz. Sempatik gezilerimizin bu haftaki durağı, yine çok renkli bir Uzakdoğu şehri olacak efendim.

Ahenkli bir karmaşa: Bangkok

Bundan 6 yıl önce “seyahat için aşılmayacak Çin Seddi yoktur” deyip, Pekin’den başladık Çok Gezenti maceramıza. Hayatımıza macera ve pek çok güzellik kattı programımız; inşallah katmaya da devam edecek… Ama derseniz ki bu kadar yere gittiniz huzuru nerede buldunuz; cevabım hep gönlümün bir yerinde hazırdır. Buyurun; Tayland’ın karmaşık ama huzur veren efsanevi başkenti Bangkok’tayız efendim.
Bir parçası olmak istiyorum: New York, New York!

Bir parçası olmak istiyorum: New York, New York!

O kadar özel bir şehir ki… O kadar “film” ki… O kadar “çizgiroman” ki… Medyada izlediğim ya da okuduğum her detayını gerçekte de bire bir yaşattığını gördüğüm ender şehirlerdendir New York. Üretenlerin; yazanların çizenlerin etkilenip ürettikleri bir hayalin ürünü değildir inanın.

Havası da cool kendisi de: Berlin

Bu hafta Avrupa’nın en "cool" şehirdeyiz efendim! Havasının serinliği gibi, kendisi de üzerindeki “cool” olma sıfatını sonuna kadar hak eden bir şehir. Almanya’nın başkenti Berlin’i yakından tanımaya ne dersiniz? Burası küllerinden doğan bir şehir... Burası, soğuk savaşın yarattığı ama çok sıcak renklere sahip, gerçekten çok farklı bir şehir.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder