2020, sigortayı anlatan bir yıl oldu

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çok da hatırlamak istemeyeceğimiz bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 sigorta olgusunun en çok konuşulduğu yıl oldu diyebilirim. Şöyle geriye doğru bakarak başımıza gelmeyen ne kaldı diye düşünüyorum. Herhalde bir uzaylı saldırısı yaşanmadı. Birde başımıza göktaşı düşmedi. Bunlar tabii ki işin esprisi. 2020 yılında sigortayı çok konuştuk derken bunu biraz açmak gerekiyor.

Hiç kimse felaketler gerçekleşmeden önce kendi başına bir şey geleceğini pek düşünmez. Ama görüyoruz ki riskler ayrım yapmıyor ve herkesin başına gelebiliyor. Sigorta tabii ki mutlu anımızda aklımıza gelebilecek bir olgu değil. “Bize bir şey olmaz” deyip geçeriz. Ama bu sene birçok felaketi bir arada yaşadık. Yangınlar, seller, depremler, finansal kayıplar ve tabii ki en önemlisi pandemi her şeyi altüst etti.

Sigorta sektörü, bilinirlilik için yüzlerce kamu spotu yayınlasaydı bu kadar gerçekçi tanıtım yapamazdı. Sigorta şirketleri reklamlarında çok hassas davranmak zorunda. Hep felaketlerden sonra akıllara geldiği için sektör, reklamlarında yıllarca felaketi göstermeden tanıtım yapmaya çalıştı. İşte bu sene o felaketler sanki bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçti.

Sigorta şirketleri elini taşın altına koydu

Sigorta şirketleri yaşanan tüm felaketlerde mağduriyetlerin önlenmesi için elinden gelen her şeyi yaptı. Pandemide de, depremde de, sellerde de, yangınlarda da hep elini taşın altına koydu. Sigorta şirketleri, bağlı kurumları, acenteleri, eksperleri, brokerleri, servisleri; kısacası tüm sigorta endüstrisi bu sınavı başarı ile yürüttü.

Bu nedenle sigorta sektörünün düzenleyici kurumu SEDDK, en büyük yükü sırtında taşıyan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) gibi kurumları yıpratmaktan kaçınmalıyız. Acentelere, eksperlere güven artırıcı söylemlerde bulunmalıyız. Özetle 2020 yılı sektöre destek vermemiz gerektiğinin kanıtı bir yıl oldu diyebilirim. Yeni yıl inşallah tüm bu felaketlerden uzak bir yıl olur. Sağlıkla öncelikle şu pandemiyi atlatalım. Tüm tedbirlere mutlaka uyalım.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder