BES ve OKS’den çıkanlar zarar ediyor

20 Ağustos 2018, Pazartesi 02:47
AA

ABD ile yaşanan kriz sonrası döviz piyasalarında meydana gelen dalgalanmalar sigorta sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Bu çalkantılarda başvuracak en önemli güvencenin sigorta olduğunu unutmamalıyız. Çünkü yitireceğimiz değerlerimizi tekrar yerine koymanın zor olduğu günlerdeyiz. Sigortasız araç ve konuta gelecek bir zararı cepten telafi etmek oldukça zor. Otomobilinin yedek parçasını, evinin buzdolabını çok daha yüksek bedelle yerine koyabilirsin. Her geçen gün birçok şeye zam geliyor. Bu zam furyası henüz sigorta sektörüne sıçramış değil. Poliçe fiyatları hala uygun. Kaskonuz, sağlık sigortanız ve konut sigortanız yoksa yaptırmanın tam zamanı. Sigortadan tasarruf olmaz. Vebali tasarruftan daha ağır olur.

Ani kararlardan kaçınılmalı

Dövizdeki dalgalanmalar sırasında Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım Sistemi’ndeki birikimlerini alelacele çekip döviz almaya çalışanlara iki çift sözüm olacak. Ekonomideki bu dalgalanmalar zaten ülke olarak tasarruf bilincimizin yeterli olmamasından kaynaklanıyor. Şimdi bizim gibi küçük yatırımcıların dövizdeki bu yükselişi görünce BES’den çıkıp hemen döviz almaya koştuklarını duyuyorum. Bu çok büyük bir hata. Çünkü siz bu kararı alıp uygulamaya geçtiğinizde zaten çok geç olmuş oluyor. Yükselmiş doları almanız size ancak kaybettirir. Ayrıca sistemden erken çıktığınız için Devlet katkısını da alamıyorsunuz. Bunu alamayınca da birikimin hiç bir anlamı kalmıyor. Böyle yapılacağına yılda belirli haklarınız var. Bunlardan birisi de birikimlerinizin değerlendirildiği fonları değiştirmek. Sistemden çıkmak yerine fonunuzu değiştirip hızlı kazanabilirsiniz. Hem de çıkış anındaki zarardan kurtulmuş olursunuz. Benden söylemesi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.