E-Poliçe artık cebinizde

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sigorta ürününü satın alınca elimize 20-30 sayfa kağıda basılmış poliçeyi veriyorlar. Zaten ne aldığımızda ne de sonrasında okuyoruz. ‘O kadar sayfa yazıyı kim okuyacak’ dediğinizi de duyar gibiyim. Poliçeleri basılı kağıtta alıp, dosyalarımızın içine atıyoruz. İşimize lazım olduğunda ilgili kısmını okuyoruz. Aslında o yazıları okusanız da birçok tarafını zaten anlamayacaksınız. Şayet iyi bir sigorta aracısı yani acente ile çalışıyorsanız sıkıntı yok. İyi bir danışman sizin adınıza poliçenin ayrıntılarını özet olarak anlatabilecektir. Bu işin önemli bir yönü.

YILDA 1.5 MİLYAR ADET A4 KAĞIDINDAN TASARRUF EDİLECEK

Şimdi gelelim konunun diğer yönüne. Artık o tomar tomar poliçeyi basılı istemeniz halinde acenteniz verecek. Ama istemezseniz size e-poliçe olarak gönderecek. Yani artık poliçenizi cebinizde taşıyor olabileceksiniz. Bu sayede en basitinden yılda 1.5 milyar adet A4 kağıt tasarruf yapabileceksiniz. Ayrıca on binlerce ağacın kesilmesine de engel olacaksınız. Poliçe basılı olduğunda ‘değerli’ kağıt durumunda değil. Yani bir para, tahvil gibi kağıt üstünde olduğu zaman bir değeri var. Bu nedenle e-poliçe olduğunda değeri yok gibi bir anlam çıkarmamalıyız. Sigorta poliçesini hangi şirketten kestirirseniz kestirin Sigorta Bilgi Merkezi sistemi üzerinden kesmek zorunda. Poliçeleriniz dijital ortamda işi bitene kadar güvenli bir şekilde saklanıyor zaten. O kağıt parçası varsa poliçen var, yoksa hiçbir hakkın yok diye düşünmemek gerekir.

POLİÇEYİ E-DEVLETTEN DE GÖREBİLİRSİNİZ

Artık e-poliçe dönemi başlıyor. Çıktısını almanız gerekmiyor, e-poliçeyi kestirdiğinizde zaten e-devletten görebilirsiniz. Aynı zamanda bu veriler EGM ile de paylaşılıyor. Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Artık yolda trafik polisleri çevirdiğinde Çünkü tüm e-poliçeyi müthiş sigortasını falan sormuyorlar. plaka sisteme girildiğinde aracınız ile bilgiler ekrana gelmiş oluyor. Sizlerde tercih ederek çevre konusunda bir katkı sağlamış olacaksınız.

Yazarlarımızdan

04 Haziran 2020, Perşembe 07:33
04 Haziran 2020, Perşembe 07:19
04 Haziran 2020, Perşembe 07:12
Sıradaki haber yükleniyor...
holder