Eşdeğer ekonomiye değer!

10 Eylül 2018, Pazartesi 05:00
AA

Ekonomide yaşanan sıkıntılı günleri topyekün elimizi taşın altına koyarak aşmak mümkün. Genel ekonomik çıkış noktalarını Bakanlar belirliyor. Biz birey olarak ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Bu ülke bizim, ‘Olan biten beni ilgilendirmiyor’ deme şansımız yok.

Konuya sigorta ihtiyacı yönünden baktığımızda ise aslında sigorta yaptırmanın tam sırası diyebiliriz. Hem de geliri sabit vatandaşın dişinden tırnağından artırabildiği ölçüde sigorta yaptırması, olan sigortalarını da yenilemesi gerekiyor. Çünkü böyle ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamlarda olası kayıpların yerine konulması bir o kadar zor. Otomobilin kaza yaptı, pert oldu, çalındı, yandı. Ya da evini su bastı hırsız girdi, yangın çıktı. Bu mağduriyetleri önlemenin tek yolu ise sigorta yaptırmak.

Dövizdeki bu hızlı artış piyasanın dengesini bozdu. Araç ve ev satışlarının azalması sigortacılar için sıkıntı teşkil ediyor. Özellikle araçlarda kullanılan yedek parçalar dövize endeksli. Trafik ve kasko fiyatlarının fahiş oranlarda artmaması için yedek parçalarda markalı orijinal ürünler yerine aynı bantta üretilen logosuz eş değer parçaları tercih etmek önemli bir adım olabilir. Bu konuda bir çağrı Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı’dan geldi.

DEĞİŞTİRMEK YERİNE ONARIM

Diğer bir çağrıyı da AUTO KING CEO’su Ertuğrul Bul yaptı. Bul, “Olası kaza sonrasında öncelikle parça değişimi yerine, parçayı onarmayı deneyelim. Çünkü değişen parça orijinal de olsa aracın değerini çok düşürüyor” diyor.

Bütün bu çağrıların amacı, son aylarda yaşanan döviz fiyatlarındaki artışın sigortalılara ve sigorta şirketlerinden ziyade Türkiye ekonomisine katkı sağlamak. Taşın altına elimizi koyacaksak, her birey bunu yapmalı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.