Fabrika yangınları!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son aylarda yanan fabrika haberlerini sık duymaya başladık. Yine son günlerde TV’lerin iş dünyasından ve sosyal yaşamdan bu tarz olumsuz haberlere fazlaca yer verdiklerini de görüyorum. Gazetelerde yer alan üçüncü sayfa haberleri TV’lere taşındı diyebiliriz.

Fabrika yangınları denildiğinde de hemen akla ‘Sigorta’ geliyor. Bu yangınlar kamuoyunda da pek bir merak uyandırıyor. İnsanların aklına hemen; Neden arttı? Kasıtlı mı? gibi sorular geliyor.

Bu yangınları sigorta şirketlerinin yöneticilerine sorduğumda ise aslında çok belirgin bir artışın olmadığı cevabını alıyorum.

DÜNYADA DA BİRÇOK ÖRNEĞİ BULUNUYOR

Sigorta sektörünün önemli eksperlerinden Mustafa Nazlıer, bu yangınları birkaç temel konuya bağlıyor. Özellikle elektrik tesisatlarında kullanılan ithal kalitesiz malzeme, çalıştırılan özellikle de Suriyeli yabancı işçiler, işyeri sahiplerinin yeterli risk önlemlerini almak için yatırım yapmaması ve de son olarak ekonomik çalkantılarda işyeri sahiplerinin nakit ihtiyaçları...

İnsan kendi fabrikasını yakar mı? diyorsanız bence de yakmamalı. Ama bunun dünyada da birçok örneği var. İnsanlar hayat sigortasından tazminat alabilmek için yakınlarını öldürmeye çalışıyorlarsa fabrika yakmak da ne ki... Tabii bir de İtfaiye’nin geç ve yanlış müdahalelerinin de bu yangınları büyüttüğü iddiaları var. Biz de oluyor mu bilemem.

"ÖNLEM ALACAKSAM NEDEN SİGORTA YAPTIRAYIM"

Özellikle fabrikalarda yangınlara karşı özel önlem alınması gerekiyor. Sigorta şirketleri sigortalayacakları yerde önce bir inceleme yapıyor. Risk analizini işyeri sahibine sunuyor. Bu noktada ise sigorta şirketleri işletme sahiplerinin, “Bu kadar yatırım yaptıktan sonra neden sigorta yaptırayım ki” şeklinde yorumları ile karşılaşıyor.

Bu çok doğru bir yaklaşım değil. Siz işyeri sahibi olarak tüm önlemlerinizi tabi ki alacaksınız. Yine de bir sorunla karşılaştığınızda ise sigorta şirketinizin yanınızda olacağından emin olun. Ama ucuz diye sigorta yaptırıp, önlem almadığınızda sigorta şirketinin sigorta yapmadığını, yapsa bile muafiyetli bir poliçe olacağından mağduriyetinizin tam karşılanmayacağını da bilmelisiniz.


Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder