İşte sigorta tam da bu günler için!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya genelinde olağanüstü günler yaşanıyor. 50 yaş üstü kuşak olan benim kuşağım bir uzaylı saldırısı yaşamadık sanki. Hiç bilmediğimiz ve hızla yayılan bir virüs dünyayı altüst etti. Koronavirüs sadece bir sağlık sorunu olarak görmemek gerekiyor. Bunun sosyal yaşama, reel ekonomiye ve finans piyasalarına yönelik daha da vahim sonuçları olacaktır elbet.

Devletimiz aldığı hızlı ve radikal önlemlerle büyük bir iş yaptı. Çok başarılı buluyorum. Tebrik ediyorum. 2008 ekonomik krizi gibi bu salgın da ülkemizi teğet geçer diye umut ediyorum. Yetkililerin dediği gibi “rehavete kapılmadan panik de yapmadan önlemlerimizi alalım.”

İşte olayın özeti bu. İşin önemini şöyle anlatmam gerekiyor. ABD Başkanı Trump, bu kriz sırasında ilk önce ‘Sigortacılarla’ bir araya geldi. Sigorta sektörü gerçekten çok önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumda. Bütün dünyada durum böyle.

SAĞLIK SİGORTALARI DEVRE DIŞI

İşin sağlık boyutuna baktığında sigorta şirketleri aslında bu tür olaylarda devre dışı. Çünkü salgın hastalıklar özel sağlık sigortasının kapsamında değil. Bunun nedeni ise bu tür sağlık harcamalarının Devlet tarafından karşılanıyor olması.

Özel hastaneler, “Grip belirtilerin varsa bana gelme direkt Devlet Hastaneleri’ne git” diyorsa sigorta şirketleri nasıl ödeme yapabilir ki? Burada en önemlisi reel sektör. Burada yaşanacak durgunluk, üretimi ve satışı da olumsuz etkileyecek. Ticarete sekte vurulacak.

Ve bunlardan dolayı kar kayıpları ve zararlar yaşanacak. Bu sigortaların genel şartları iyice incelenmeli. İşte o zaman sigorta şirketleri devreye girecektir. Bunların sigortada mutlaka bir karşılığı vardır. Bu nedenle sigortası olanlar avantajlı diye düşünüyorum. Ve, “Sigorta işte tam da bu günler içindir” diyorum. Tüm okurlarıma sağlıklı günler diliyorum.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder