OKS'de reform işe yarar mı?

08 Ekim 2018, Pazartesi 05:01
AA

Açıklanan Orta Vadeli Plan ve Yeni Ekonomik Plan’da neredeyse sigorta sektörü ile ilgili tek konu OKS’nin yeniden gözden geçirilmesiydi. OKS katılımcılarının yüzde 60’ı kendilerine verilen sürede sistemden çıktılar. Şimdi ise gönüllülük esasına dayandırılan OKS’den çıkışların üç yıla yükseltilmesi söz konusu. Önce şunu söylemekte yarar var. Türkiye ekonomisinin uzun vadeli fonlara ihtiyacı var. Tasarruf alışkanlığı olmayan ülkemizde kurgulanan BES, çok önemli bir yol kat etmişti. Devlet, “Yapılan her 100 TL’lik birikime 25 TL devlet katkısını ben veriyorum. Yani taşın altına elimi koyuyorum, şirketlerde ne ki” dedi. Ve her geçen gün BES satışı ve tanıtımı için büyük bütçeler harcayarak bilinç sağlayan şirketlerin buradan elde ettikleri kar marjını sürekli daralttı.

Ne yapılmalı?

Bende sektörden konunun uzmanı birkaç dostuma sordum. Aldığım cevap, “OKS iyice kurgulanmadan alelacele devreye sokuldu. Yurtdışı uygulamaları alınıp ülkemize çevrildiğinde maalesef bize uygun olmuyor! Asgari ücretliden kesinti yaptırılarak tasarruf alışkanlığı oluşturulamayacağı gibi, bir fon sağlanması da mümkün değildir. Başta BES şirketleri, OKS sonrası sektörde küçük şirketler elenir ve piyasa bize kalır diye düşündükleri için ses çıkarmadılar. Şimdi ise OKS kimseye yar olmadı. OKS’de reform yapılırsa 40 yanlış daha az yanlış olarak sürer. BES’in içerisinde de kanuna gerek kalmadan, OKS gönüllü işveren katkısı ve teşvikle tekrar yapılandırılabilir. Gelecekte kıdem tazminatları da sisteme dahil edilebilir. Hayat sigortaları olmasa şirketlere yaşama sansı tanınmadı. BES-OKS sektörünün heyecanı ve hevesi kaçtı. Şirketleri tekrar oyuna katmak için tanıtım yapabilmeleri ve kar edebilmeleri için nefes alacak gelir olanakları sağlanmalı. Yoksa birçok şirket pazardan çıkma telaşında. Katılımcıların çıkışı 3-5 yıl engellense de sistemden çıkmak için kendilerine farklı yollar bulacaklardır “ şeklinde oldu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.