Can Kantar Primler ne kadar arttı?
HABERİ PAYLAŞ

Primler ne kadar arttı?

Sigorta beklenmeyen risklere karşı bir güvencedir. Pahalı veya ucuz olması çok da kıyaslanabilen bir olgu değildir. Sigorta yaptırdığınızda bir güvence satın alırsınız sadece... Ama ne zaman işe yarar? Tabi ki risk gerçekleştiğinde... Risk gerçekleşmezse belki paranızı boşa harcamış gibi düşünebilirsiniz. Ama risk gerçekleştiğinde “iyi ki sigortalıyım” dedirten bir durumdur. Çünkü riskten bir önceki durumunuza geri dönmenizi sigorta sağlar. Mağduriyetiniz önlenmiş olur. Siz siz olun bütçeleriniz çerçevesinde mutlaka değerlerinizi sigorta yaptırın. Canınıza bir şey gelmezse, gerisini sigorta şirketlerine bırakın derim.

SİGORTA GÜVENCESİ ASIL ŞİMDİ GEREKLİ

Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik sıkıntıları her kesim hissediyor. Burası net. Bu dönemler kayıpların tekrar yerine konulmasının zor olduğu dönemlerdir. Sigorta yaptırdıktan sonra verdiğim parayı bir şekilde çıkarayım diye düşünmeyin. Bu daha çok sağlık sigortalarında çok başvurular bir şeydir. Ama gelecek sene primlerinizin katlanarak arttığını göreceksiniz. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuzda satın alamayacağınız tek şeyin sigorta olduğunu unutmayın. Son aylarda çevremde birçok arkadaşımın ‘sigorta primleri çok arttı’ söylemlerine rastlıyorum.

Çok haklılar, evet arttı. Ben kendi sigortalarımı yeniletirken de buna tanık oluyorum. Fakat ne kadar bir prim ile ne kadar bir güvence satın aldığınıza bakmalısınız. Bir kaskonuz var diyelim; 5-10 bin TL prim ödüyorsunuz. Bir kaza olduğunda Allah korusun, 50-100-500 bin TL karşılığında mağduriyetinizin önlendiğini unutmayın. ‘Neden bir kat arttı’ diyorlar. Ben de o zaman soruyorum geçen sene aracın kaç TL idi? 195 bin mesela. Şimdiki değeri ne diyorum ‘385 bin TL’ diyor. Eeee diyorum aracının değeri bir misli artmış 4500 TL olan kasko priminin 8500 TL olması çok doğal değil mi? Kaza yaptığında yedek parça fiyatları dövize endeksli olduğu için primlerin de bu kadar artması normal. Emin olun sigorta şirketleri mümkün olan en az tutarda bir artış yapmak için çalışıyor. Ama gerçekler ortada. Keşke her kalemde fiyatlar ve döviz bu kadar artmasaydı da primler bu kadar yükselmeseydi. Ne yapıp edin, sigortasız kalmayın derim.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder