Sallanmadan sigorta yaptırmalıyız!

12 Ağustos 2019, Pazartesi 08:00
AA

Deprem nedeniyle ülkemiz büyük acılar yaşadı. Hem de çok yakın geçmişte. Türkiye’nin yüzde 95’i deprem riski yaşıyor. Her an her yerde büyük bir deprem olabilir. Bunun için bizlerin yapabileceği çok fazla bir şey yok ne yazık ki. Sadece güvenli bir konutta oturabiliriz. Bir de deprem ile ilgili sigortalarımızı eksiksiz yaptırmalıyız. Şimdi sizlerin, “Biz öldükten sonra ne yapayım sigortayı” dediğinizi duyar gibiyim. Durum hiç de öyle değil. Allah korusun ama depremde herkes yaşamını yitirecek diye bir şey yok. Deprem sonrasında evimizin yıkıldığını ve hayatta kaldığımızı düşünelim. Bu en büyük sürpriz. Fakat işin zor tarafının sonradan karşımıza çıkacağını biliyoruz. Tamam devletimiz, yardım kuruluşları yanımızda olacak. Ama sonrasında barınma ihtiyacı nedeniyle asıl hayat savaşı başlayacak.

HER YIL YENİLENMELİ

Zorunlu Deprem Sigortası DASK halkımız arasında en çok tanınan sigorta ürünü. Fakat yaptırılma oranı hâlâ çok düşük. Tapu, elektrik, su abonelikleri gibi zorunlu hallerde yaptırılan DASK, ikinci sene ne yazık ki yenilenmiyor. Hatta işi bitince iptal ettirenleri bile duyuyorum. Asla bunu yapmamak gerekiyor. Herkes DASK’ını yani Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmalı ve her yıl yenilemeli. Primler riskli illere göre değişiklik gösteriyor. Ve Allah korusun deprem sonrası yıkılan, hasar gören konutunuzu tekrar yaptıracak kadar bir tazminat alacağınızı bilin. Bu tazminat oranı da binanın metrekare maliyeti oranı ile belirleniyor. Ümraniye’deki 100 metrekare bir daire ile Boğaz’da 100 metrekare yalının DASK’tan alacağı tazminat aynı. Bunun üzerinde bir koruma sağlayan tazminat beklentiniz varsa ayrıca konut sigortası yaptırmanız gerekiyor.

SİGORTACILAR HAZIR

toplanan paralar özel fonlarda değerlendiriliyor. Yıllardır ciddi bir birikim söz konusu. Ayrıca dünyanın dev reasürans kuruluşları ile de anlaşmalar mevcut. Özetle “Büyük bir deprem olsa DASK bunu ödeyemez” diye düşünmemeliyiz. Bugüne kadar olan depremlerde milyonlarca lira ödeme yapıldı. DASK, özel yatırımlar da yapıyor. Olası büyük bir depremde konutların kapı numaralarına varıncaya kadar düzenlemeler yapıldı. Hasar tespiti için teknoloji sonuna kadar kullanılacak. Bence depreme en hazır olanımız sigortacılar. AXA Sigorta’dan Abdullah Özcan kardeşim geçtiğimiz gün sosyal medya paylaşımında, “Her şey yeniden yapılabilir, yedek parçası var ama ‘Can’ın yedek parçası yok” demiş. Siz öncelikle sağlam konutlarda oturun, olası bir depremde hayatta kalın gerisini sigortacınıza bırakın derim. Sallanmadan sigorta yaptırmayı hatırlayalım. Denizli ve İzmir’de ki okurlarımıza bu vesile ile geçmiş olsun demek isterim.

Sıradaki haber yükleniyor...