Can Kantar Sigorta haftası ile bilinç artar mı?
HABERİ PAYLAŞ

Sigorta haftası ile bilinç artar mı?

Sigorta bilinci ne yazık ki toplumumuzda çok yaygın değil. Ağırlıklı olarak Zorunlu sigortalar rağbet görüyor. Sigorta sektörü büyümesini sürdürüyor. Ama bu büyümenin prim artışlarına paralel bir büyüme olduğunu söylemek lazım. Çünkü sigortalı sayısında belirgin bir artış söz konusu değil. Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları ilgi görüyor. Onun da Pandemi nedeniyle yaratılan farkındalık nedeniyle olduğu söylenebilir. Hatta ekonomik şartların zorlaşması nedeniyle bazı sigortaları yaptırmayan tüketicilerin olduğunu görüyoruz. Fakat bunun da çok daha büyük risk olduğunun altını çizmem gerekiyor.

ÇABA BEKLENİYOR

Sigorta Haftası sigorta bilincinin yaygınlaşmasına yardımcı olmak için düzenlenmeye başlandı. Sektör 10 yıldır mayıs ayının son haftasında bu etkinliği gerçekleştirmek için çalışıyor. Çok başarılı olduğu söylenemese de bu tanıtım kampanyaları özellikle acenteler ve acente dernekleri ile gerçekleştiriliyor. Ortalığı ayağa kaldıracak, bangır bangır bir tanıtım kampanyasına bugüne kadar rastlamadık. Bu kampanyaları tüketicilere yönelik yapmaktan ziyade, sektörel konuların tartışıldığı toplantılar şeklinde düzenlemeyi tercih ediyoruz. Yani biz bizeyiz yine.

Sigorta Haftası için sektör endüstrisinin nasıl bir aksiyon planı olduğu konusunda bir bilgim yok. Hafta, mayıs ayının son haftası kutlanıyor. Ama bugün Sigorta Haftası kapsamında bir uluslararası toplantı düzenleniyor. Tarih konusunda, etkinlik hedef kitlesi konusunda kafamda hala soru işaretleri var. Sigortacıların özellikle çocuklara, gençlere yönelik mesajları, onların olduğu mecralarda iletilmesi bu haftadan öncelikli beklentimiz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder