Tamamlayıcı sağlık on numara avantaj ama...

AA

Evet gerçekten de öyle. Medikal enflasyon nedeniyle özel sağlık sigortasında fiyatlar çok arttı. Herkes yaptıramıyor. Üst kalitede, pahalı hastanelerden sağlık hizmeti almak isteyenler tabi ki paraları da varsa özel sağlık sigortalarını yaptırmaya devam ediyor. Bütçesi daha dar olanlar ise özel sağlık sigortasının sadece “yatarak” alternatifini seçerek devam ettirebiliyor. Bir de bunların dışında çalışanlara işyerlerinin sunduğu özel sağlık sigortası olan “grup sağlık” ise geniş bir kesime önemli bir avantaj sağlıyor. Fakat grup sağlık sigortasını tercih eden birçok şirket de fiyatlar daha uygun olduğu için yavaş yavaş Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na geçiyor. Bu arada önemli bir noktayı hatırlatmadan geçmeyelim. Grup sağlık sigortası kapsamında olup gruptan ayrılan veya işini kaybeden sigortalılar haklarını kaybetmemek ve sağlık sigortalarına devam ettirmek için en geç 15 gün içerisinde müracaat etmek zorundalar.

Son yıllarda sosyal güvencesi olan bireyler tamamlayıcı sağlık sigortasını (TSS) tercih etmeye başladı. Bu sigorta A segmenti denilen önemli zincir özel hastanelerde geçmeyebiliyor ama bir alt segmentte yer alan hastanelerde kullanılabiliyor. Bu hastanelerde de kaliteli sağlık hizmetinin sunulduğunu söyleyebilirim. Devletin bize verdiği sağlık hizmetlerinin yanı sıra özel sağlık sigortam olsun diyenler artık TSS yaptırıyor. En azından bazı tetkikler için devlet hastanelerinde sıra beklemek istemezseniz TSS tam size göre.

TSS'DE DOKTOR AYRIMI OLMAMALI

TSS ülkemizde hızla gelişiyor. Hizmet alınan hastanelerin sayısı hızla artarken bu sigortayı tercih eden sigortalı sayısı da hızla artıyor. Bu gelişimi gören sigorta şirketleri de bir bir bu işe girdiler. İlk başlarda 5-6 şirket idi, şimdi BES şirketlerine de sağlık sigortası yaptırmanın yolu açılınca şirket sayısı bir hayli arttı. Burada bir sigorta şirketi ismi vermemi beklemeyin, belki birçoğu iyi hizmet veriyor ama bu konuda uzmanlaşan sigorta şirketleri var. Bunları araştırın bulun sağlık sigortanızı oradan yaptırın derim.

Bu noktada sigorta şirketlerine de iki çift sözüm olacak. Özel hastanelerle anlaşmaları yaparken her iki tarafı mağdur etmeyecek bir zemin yaratmak gerekir. Hizmetin kalitesini düşürerek sırf ucuz satacağım diye içi boş poliçeler satmayalım. Geçen gün TSS sigortalısının hizmet aldığı hastanede TSS sigortasının geçmediği doktor olduğunu öğrendim. Hatta o doktorların yazdığı aynı hastanede yapılan tetkiklerin de kapsam dışı bırakıldığını öğrendim. Yapmayın derim, doğmadan çocuğu öldürmeyelim.

Sıradaki haber yükleniyor...