13 milyon insan ölmeyi bekliyor!

10 Haziran 2012, Pazar 05:00
AA

Bir kamuoyu araştırma şirketi sormuş: “Sizce Türkiye’nin çözüm bekleyen en önemli sorunu nedir?”
Vatandaşa göre en önemli sorun terör.
Sıralama şu şekilde devam ediyor: İşsizlik hayat pahalılığı, eğitim, gelir dağılımındaki eşitsizlik, toplumsal ahlak, etnik köken ayırımı, asayiş, yolsuzluk, sosyal güvenlik, demokrasi, uluslararası ilişkiler, türban ve belediye hizmetleri.

* * *

Yukarıdaki listede yer almayan ama en az terör kadar acil çözüm bekleyen bir sorunumuz daha var: Kentsel dönüşüm!

[[HAFTAYA]]

* * *

Son 10 yılda 500 bini devlet (TOKİ) tarafından olmak üzere 5 milyon yeni konut yapıldı. Buna rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’deki 20 milyon binanın 6 buçuk milyonu depreme dayanıksız!
Çok iyimser bir tahminle, her binada 2 kişi yaşadığını varsayarsak 13 milyon insanın hayatı tehlikede demektir!
Marmara’da perşembe gecesi meydana gelen depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür, “Bu deprem önemli, Marmara’daki fay çatlamış olabilir” diye uyarıyor... Bir başka deyişle: Geri sayım bitiyor.

* * *

Başbakan Erdoğan’ın da sürekli üzerinde durduğu gibi işin bir de ekonomik boyutu var!
Van’daki depremin ardından şu ana kadar 1 buçuk milyar TL harcandı. En az 3 milyar TL daha harcanacak!
Bina stoku ve nüfus anlamında Van’ın 10 katı büyüklüğündeki İstanbul’da meydana gelecek depremin ortaya çıkaracağı bilançoyu hayal edebiliyor musunuz?

* * *

Türkiye’nin önünde önemli bir fırsat var. Kentsel Dönüşüm yasası geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçti.
Bu meseleyi siyaset üstü görmek zorundayız.
Çok açık söylüyorum: Kentsel dönüşümü vatandaşa “Devlet evinizi yıkacak” diye anlatıp buradan ‘siyasi çıkar’ elde etmeyi bekleyen vatan hainidir! Türkiye’nin kaybedecek 1 dakikası bile yok! Kazanılan her saniye enkaz altından kurtarılan bir hayat demek. Oy uğruna fay hattı üzerine kağıttan binalar yapılmasına göz yuman zihniyetle, bugün kentsel dönüşüme karşı çıkan zihniyetin farkı yoktur.

* * *

Bu öyle bir tehdit ki yaratacağı ‘yıkım’ Türkiye’nin bağımsızlığını tehdit ediyor.
Daha da acı olanı ise böylesine bir tehdit gözümüzün önünde duruyorken vatandaş bunu belediye hizmetleri kadar bile önemsemiyor!

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.