AK Parti tek başına iktidar olabilir mi?

29 Ağustos 2015, Cumartesi 05:00
AA

Partiler aynı partiler, liderler aynı liderler, seçmen aynı seçmen olduğu sürece değil 1 Kasım’da istersen her ay başı seçim yap sonuç değişmez.
Hangi mantıkla seçimin tekrarlandığını anlamıyorum.

Kim, niye oyunu değiştirsin?

7 Haziran’dan bu yana Türkiye’de CHP’linin, MHP’linin veya HDP’linin 1 Kasım’da oyunu değiştirip AK Parti’ye vermesini gerektirecek ne oldu?

Hiçbir şey.

Aksine bu kaos, her geçen gün yükselen şiddet ortamı devam ettikçe AK Parti seçmeni başka alternatiflere yöneliyor. AK Parti yöneticileri istedikleri kadar suçu başkalarına atsın, 13 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyorsa Türkiye’nin bugünkü halinin 1 numaralı sorumlusu da odur...

* * *

O nedenle kaba bir oy hırsızlığı yapılmadığı taktirde ki sosyal medyanın ve iletişim kanallarının bu kadar yaygın kullanıldığı bir çağda bu da mümkün değil, sandıktan çıkan sonuçta majör bir değişiklik beklemek hayaldir.

Şartlar değişmediği sürece...

Şartlardan kastım olağanüstü durumlar ve öngörülemeyen değişimler...

Tabii 1 Kasım’da seçim sonucunda majör bir değişime sebep olabilecek, öngörülen daha doğrusu az ya da çok ihtimaller dahilinde bir durumu da belirtmek gerekir.

Nedir o?

Abdullah Gül’ün AK Parti’nin başına geçmesi.

12 Eylül’de AK Parti kongresi var.

7 Haziran’dan beri parti içinde esen değişim rüzgarı Gül’ü genel başkanlık koltuğuna oturtursa o zaman işler değişir.

Birkaç gündür çeşitli kamuoyu araştırma şirketlerinin sahipleri de aynı cümleyi kuruyor: AK Parti’nin tek başına iktidar olabilmesi için tek şans Abdullah Gül’ün genel başkanlığı...

* * *

Peki, Gül’ün AK Parti’nin başına geçme senaryosu ne kadar gerçekçi?

Abdullah Bey bugüne kadar hiç risk almadı. Böyle bir dönemde AK Parti’nin başına geçerse bugüne kadar almadığı risklerin hepsini bir seferde almış olacak.

Alır mı?

Bilmiyorum.

Kaldı ki Gül’ün böyle bir karar vermesi de yeterli değil.

Erdoğan’ın da ikna edilmesi gerek...

* * *

Gül, geri gelecek mi gelmeyecek mi önümüzdeki günlerde göreceğiz...

Ama 12 Eylül’deki kongre öncesi Davutoğlu’nun karşısındaki tek risk Abdullah Gül değil...

Haberiniz olsun, şu sıra AK Parti kulislerinde genel başkanlık koltuğu için Erdoğan’a en yakın isimlerden biri olan Binali Yıldırım’ın da adı geçiyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.