Candaş Tolga IşıkAkdeniz'deki enerji savaşları
HABERİ PAYLAŞ

Akdeniz'deki enerji savaşları

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin 572 yıllık ihtiyacını karşılayacak 3 trilyon dolarlık doğalgaz rezervi var. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre bu bölgede 3.45 trilyon metreküp doğalgaz ve 1.7 milyar varil petrol bulunuyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos dün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde yer almasına Yunanistan’ın nasıl baktığı sorusuna, “Tabii ki, Türkiye’nin dahil olmasını olumlu karşılarız. Akdeniz’e o kadar kilometre kıyısı olan Türkiye’yi biri bu bölgeden nasıl dışlayabilir? Kimse bunun aksini iddia etmiyor” diye cevap verdi.

Gel gör ki aynı saatlerde İsrail Başbakanı Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis, Kudüs'te bir “enerji zirvesi” yaptı. Zirveye, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katıldı. Anlaşılan o ki, Amerika’yı arkalarına alıp Akdeniz’de Türkiye’yi by-pass etmeye çalışıyorlar. Enerji Bakanlığı’ndan birkaç yetkiliyle konuştum dün... Hiç merak etmeyin, bizim taraf bu çakallıklara karşı son derece hazırlıklı. Hiç kimse bu milletin, bu ülkenin hakkı olan doğal kaynakların bir damlasını gasp edemez. Önümüzdeki günlerde duyarsınız; Türkiye, İsrail, Yunanistan, Rum Kesimi ve Amerika’ya nefis bir sürpriz hazırlıyor!

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Yavuz Sultan Selim kendisine bir sandık insan dışkısı gönderen Şah İsmail’e lokum yollayarak şu notu eklemiş: “Herkes kendi yediğinden ikram eder.”

PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİ DEĞİL MİYDİ?

AVM sektöründe işler iyi gitmiyormuş. Sektör temsilcilerinin bir sürü itirazı, beklentisi var. Hepsi iyi güzel anlıyorum da İstanbul’da şu an 114 AVM var. Bu rakam Londra’da 42, Berlin’de 44, Roma’da 43, Paris’te 15...

Bu kadar AVM bu şehre fazla. Hem de ekonominin durumundan bağımsız olarak fazla.

Akdenizdeki enerji savaşları

MADEM ÇEKİLİYORSUN, BİR TABUR ASKERİ NİYE TUTUYORSUN?

Amerika Başkanı Trump aylar önce “Suriye’de işimiz bitti, çekiliyoruz” dedi. Çekildiler mi? Hayır. Aynı Trump dün Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere şöyle söyledi: “Suriye’de IŞİD’i tamamen temizledik.” Bir gazeteci “Askerlerimizi tamamen çekiyor muyuz?” diye sorunca “400 askerimiz kalacak” dedi. En az 400 askerden oluşan bir askeri birliğe “tabur” diyoruz. Madem çekiliyorsunuz bir tabur askeri Suriye’de niye tutuyorsunuz arkadaş? Amerika, Suriye’den çekiliyormuş... Yersen!

ŞAHANE!

Bir arkadaşım gönderdi, bayıldım: “Ne demiştik; İstanbul’da Turgut Uyar Ankara’da Cemal Süreya İzmir’de Attilâ İlhan Diyarbakır’da Ahmed Arif… Bunlara oy veriyoruz.”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder