Avrupa'da rüzgar tersine dönüyor

01 Eylül 2018, Cumartesi 05:00
AA

Amerika’yla yaşanan “papaz krizi” Türkiye’nin yeniden yüzünü AB’ye dönmesine vesile oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün “Bu süreçte başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinden gelen destek çok önemliydi” diyerek önemli bir tespit yaptı. Ekonomi Bakanı Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde Fransa’yla masaya oturması, Dışişleri Bakanı’nın dün Hollanda’yla karşılıklı olarak elçiliklerin yeniden atanacağını duyurması Türkiye’nin yeni dönemde istikametinin AB olacağının sinyalini veriyor. Merkel’den sonra Macron da dün Türkiye’yle yeni dönemde kurulacak ortaklığa dair yapıcı mesajlar verdi. AB üyesi ülkelerin liderleri neredeyse her gün artık Türkiye lehinde beyanatlar verir oldu. Yazın bir kenara diplomatik ve ticari açıdan ülkemizin son derece menfaatine olan bu durumu AB’yle siyasi ilişkiler anlamında da doğru bir düzleme oturtabilirsek Türkiye bu krizden karlı çıkar. Nedir o doğru düzlem? Tabii ki yapısal reformlar, demokrasi, özgürlük ve adalet.

REFORM EYLEM GRUBU AB'YE EN NET MESAJ

Adı önce Reform İzleme Grubuydu. Şimdi Reform Eylem Grubu oldu. Ve önceki gün ilk toplantısını yaptı. Üyeleri kabinenin 4 kafa ismi: Dışişleri Bakanı, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve Ekonomi Bakanı. Türkiye’nin AB'ye katılım sürecinin önemli mekanizmalarından olan bu grubun üç yıl aradan sonra ilk kez toplanması da toplantı sonrası dört bakanın verdiği mesajlar da Türkiye’nin yeniden AB’ye yakınlaşma sürecine girdiğinin en önemli sinyalidir.

TAK SEPETİ KOLUNA HAYDİ BOZAADA'YA BAĞBOZUMU'NA!

Feridun Düzağaç benim hem Beşiktaş’tan hem de Bozcaada’dan çok sevdiğim bir abimdir. O anlatmıştı... Yıllar önce Feridun Abi’nin çok sık Bozcaada’ya gidip geldiğini öğrenen bir kabzımal diyor ki “Şu çavuş üzümünden 10 kamyon bulursan, 10 kamyon alacağım. Yeter ki biri üretsin” Feridun Abi büyük bir heyecanla adaya geliyor. “Ada için, adalı tarımcı için büyük fırsat” diyerek 1 kuruş maddi beklentiye girmeden neredeyse bütün tarlaları geziyor. Ama nafile, herkes dudak büküyor. Çünkü çavuş üzümü diğer üzümlerden farklı; ilgi istiyor, bakım istiyor, yıl boyu emek istiyor. Bir zamanlar çavuş üzümüyle anılan Bozcaada artık turizmle anılmaya başlayınca kimsenin bu emeği vermeye niyeti kalmıyor. Bu hikayeyi dinlediğimde çok canım sıkılmıştı. Duydum ki Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın unutulan çavuş üzümünü tanıtmak, ilgiyi ve üretimini artırmak için bir kampanya başlatmış. Bağbozumu’yla start verilen kampanya Bozcaada’nın meşhur çavuş üzümü için bir fırsat. Emeği geçen herkesi kutluyor, kampanyayı tüm kalbimle destekliyorum.

"ARSA BAŞKASININ BİNA BAŞKASININ, OTURAN BAŞKASI"

Şişli’nin iki ayrı bölgesi Kuştepe ve Nişantaşı’na ait enteresan bir bilgi paylaştı geçenlerde Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü: “Nişantaşı’nda bir haneye iki tuvalet düşerken, Kuştepe’de iki haneye bir tuvalet düşüyor.” Yine Belediye Başkanı İnönü, Kuştepe’yi ve bölgedeki kentsel dönüşüm gereksinimini anlatırken ilginç bir tespitte daha bulundu: “Kuştepe’de arsa başkasının, bina başkasının, oturan başkası...”

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.