Erdoğan ilk turda işi bitiremezse ne olur?

25 Nisan 2018, Çarşamba 05:00
AA
Herkes Abdullah Gül’ün aday olup olmayacağını merak ediyor.

AK Parti cephesindeki bekleyiş sürerken Gül cephesi ser verip sır vermiyor.

Daha önce de yazdım.

Son 10 yılı sıfır riskle geçiren Abdullah Gül kazanacağından yüzde 100 emin olmadığı sürece bu topa girmez.Kaldı ki an itibarıyla Abdullah Gül aday olsa, şu şartlar altında dahi ilk turda seçilmesi çok zor.

Niye?

Çünkü Meral Akşener cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını ve bu yoldan hiçbir şekilde dönmeyeceğini açıkladı.

Meral Hanım’ın bu kararı stratejik bir hamle mi yoksa sahiden kazanacağına inanıyor mu bilmiyorum.

Ancak hal böyle olunca Gül’ün -şayet aday olursailk turda alacağı oy CHP, Saadet ve diğer partilerden kopan seçmenden gelecek.

Bugünkü şartlarda bu oyun ilk turda yüzde 50’yi aşması ise hiç kolay görünmüyor.Anketlere, partilerin oy oranlarına bakınca ilk turda Gül’ün seçilme şansı çok az, Akşener’in ise hiç yok.

Peki, CHP’nin göstereceği adayın (Kılıçdaroğlu, Büyükerşen, Kesici, İnce, vs...) var mı? Yok. HDP en güçlü ismi olan Demirtaş’ı gösterse onun ilk turda seçilme şansı var mı? Yok.Kimin var?

Yüzde 40-45 bandındaki kemik seçmenini kenetleyip buna milliyetçi duyarlılıkları olan (yüzde 10-15’lik) MHP seçmenini de ekleyebilirse bir tek Erdoğan’ın var.

Erdoğan ilk turda bu işi bitirirse herkese geçmiş olsun.

Erdoğan ilk turda seçilemez ve olur da Gül aday olup ikinci tura “muhalefetin ortak adayı” olarak girerse ne olur işte orası karışık.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.