Farkında olmadan korona geçirmiş olabilir miyim?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ocak-şubat aylarında Türkiye çapında bir grip salgını vardı. İlerleyerek zatürreye çeviren ve binlerce insanı hastanelik eden bu salgın, belirtileri itibarıyla bugünkü korona salgınına çok benziyordu. Ateş, öksürük, yorgunluk…

Bu belirtilerle grip geçiren özellikle genç yaştaki herkes şimdi aynı soruyu soruyor: “Acaba grip sandığım o hastalık korona mıydı? Farkında olmadan korona geçirmiş olabilir miyim?”

Bu soruyu Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a sordum dün. “Bu mümkün değil” dedi ve bakın nasıl açıkladı:

O dönem Türkiye çapında tüm aile hekimleri bazında geniş bir hasta örneklemiyle çalışma yapıldı ve bir tek korona vakasına dahi rastlanmadı. Kaldı ki korona hastaların çok büyük bir kısmında grip şeklinde ağır seyretmiyor. Aksine soğuk algınlığına benzer hafif belirtilerle kendini gösteriyor ve geçiyor.


Neden hala giriş çıkışları kapamıyoruz?

Hükümetin şu ana kadar aldığı tüm tedbirleri, başta Sağlık Bakanı olmak üzere hükümetin salgınla ilgili en başından bu yana gösterdiği mücadeleyi gören ve destekleyen biri olarak sormak zorundayım:

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmemesinin bilimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik gereklilikleri henüz oluşmadı. Tamam.

Amerika’dan Avrupa’ya dünyadaki neredeyse tüm ülkeler giriş çıkışı kapatmışken biz neden hâlâ kapatmadık? Giriş çıkışta tedbirlerin alındığına şüphem yok ama hasta sayısının her gün en az iki kat arttığı şu dönemde neden hâlâ İstanbul’a, Antalya’ya -hangi ülkeden gelirse gelsin- turist uçakları inip kalkıyor?


Corona virüsün de yolunu kesip dövün bence!

Herkesin canının derdine düştüğü bugünlerde İstanbul’da taksiciler “Corona yüzünden işleri bozulduğu gerekçesiyle” eylem yaptı. Taksiciler diyor ki “Kiraların düşürülmesi ve sağlık çalışanlarına destek için yaptık.”

Sağlık çalışanlarına destek bu şekilde olunmaz, geçin bunu! Hele kiraların düşürülmesi için sokağa dökülmenin zamanı hiç değil! İşi her bozulan sokağa dökülseydi, evde hiçbir meslek grubu kalmaması gerekirdi şu an!!!

Siz meseleyi hiç anlamamışsınız.

Bence virüsün yolunu kesip dövün... Ne de olsa UBER’de işe yaradı, belli mi olur belki koronada da yarar!!!


Bravo CarrefourSA

Mecbur olmadıkça evden çıkmayın diyoruz ama öyle sektörler var ki çalışmak zorundalar; temel insani ihtiyaçları sağlamakla yükümlü marketler gibi...

Bunlardan biri olan CarrefourSA dün tüm kasalara camekan koydu ve kasa önlerinde müşteriye bir buçuk metre mesafe zorunluluğu getirdi. Hayatı durdurmak yerine gerekli tedbirleri alarak devam ettirmek zorunda olanlar için olağanüstü bir örnek. Alkışlıyorum.

Yazarlarımızdan

20 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
20 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder