Geçmişte yediğiniz hurmalar...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

IŞİD’in rehin alıp geçtiğimiz günlerde serbest bıraktığı 46 Türk rehineden biri konuşmuş... Veysel Can isimli özel harekat polisi Suriye’den Türkiye sınırına nasıl geldiklerini anlatırken şöyle söylüyor: “...sınıra geldik. Burada Türkiye'ye gireceğimize inandık. MİT’e haber vermedikleri için 4 saat sınırda bekledik.”

[[HAFTAYA]]

*

“Görüyor musun bizimkilerin haberi bile yokmuş.” “Operasyon filan hikaye! Amerika teslim etmiş.”

*

MİT’i Suriye’deki iç savaşta aldığı pozisyon, sınırımızın bu dönemde kevgire dönüşü, konsolosluk binasının basılması gibi konularda eleştirebiliriz. Ancak rehinelerin teslim edilmesi aylardır süren uzun ve meşakkatli bir müzakere sürecinin sonucuydu...

Bu tip süreçlerde –Öcalan’ın Kenya’dan getirilişi gibi- başta CIA olmak üzere farklı ülkelerin istihbarat teşkilatlarıyla birlikte çalışmak son derece doğaldır. Ama bir yandan rehinelerin durumlarını an be an yakından takip ederken, diğer taraftan IŞİD yöneticileriyle müzakere koşullarını bizzat oluşturan MİT için “Haberi bile yoktu” demek büyük bir haksızlıktır.

MİT bir istihbarat teşkilatı. Çalışanları da üzerlerinde MİT üniformasıyla dolaşmıyor! Dışarıdan bakan birinin, MİT teslimat sürecinde orada mıydı yok muydu ya da hangi aşamasında içindeydi hangi aşamasında takipteydi bilmemesi normaldir. Kaldı ki rehineleri sınırdan 4 saat beklemesinin “MİT’in bilgisinin olmaması” dışında müzakere koşullarının karşılıklı yerine getirilmesi, güvenli, vesaire... gibi sebepleri de olabilir!

*

Kimse kusura bakmasın rehinelerin sağ salim teslim alınışı eleştirilecek değil tebrik edilecek bir işti. Ayrıca merak etmeyin, eleştiriyse eğer dün babasını yaptı Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry: “En başında Esad’ı devirme çabaları başladığında, ‘Arada çürük elmalar olsa da, önemli olan Esad’a karşı savaşmalarıdır’ diye hesap yapanlar vardı. Bu da, farklı gruplara kaynak sağlanmasına sebep oldu. Esad’ı devirdikten sonra bu çürük elmalarla ilgilenileceği düşünülmüştü. Fakat bu çürük elmalar giderek daha tehditkar hale geldi.”

Kerry, “Geçmişte yediğiniz elmalar bugün sizi tırmalar” diye kime söylüyor sizce?!

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder