Hepsi iyi de 28 gün neden?

AA

Çıkacak olan bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili fena halde kafamı kurcalayan bir kısım var.

Neden bedelli çıkarıyorsun?

Birikmiş 5 milyon insanın en azından bir kısmının askerlik sorununu çözerken diğer yandan da hazineye ek bir kaynak yaratmak için...

Buradan bakarsan 25 yaşından gün alan herkese 15 bin lira karşılığı bedelli askerlik imkanı sunmak mantıklı....

Ama Allah aşkına bu insanları 28 gün askere almak, yaptırmış olmak için askerlik yaptırmanın mantığı nedir?

Söz gelimi bedelliden yararlanacak 100 bin kişiden bahsediyorsak, o 100 bin kişiye 28 gün boyunca askerlik yaptırmanın devletimize faydası ne olacak?

28 günde alınan askerlik bilgisiyle her an savaşa hazır hale mi gelecekler?

Hayır.

Ne olacak?

28 gün boyunca devletin kasasından para harcanacak.

Ayrıca bedelli imkanından yararlanıp işine gücüne bakabilecek binlerce insan, o 28 gün boyunca çalıştığı yerden bir şekilde izin almak için akla karayı seçecek.

Umarım Ankara’daki büyüklerimiz bu 28 gün işini bir daha değerlendirir.

Hiçbir mantığı yok artı insanlara da zamana da devletin parasına da yazık günah.

BAYKAR MİLLİ BİR KURUM HERKES HASSAS DAVRANMALI

Kılıçdaroğlu BAYKAR’ın kurucusu Özdemir Bayraktar’a söylediği sözlerden dolayı cezaya mahkum olmuş. Özdemir Bey de başında oğlu Selçuk’un bulunduğu şirketleri de Türkiye’nin savunma sanayiinde son dönemde çıkardığı en büyük uluslararası marka olma yolunda hızla ilerliyorlar.

İkisini de tanımam, hayatımda tek satır sohbet etmişliğim de yoktur ama son yıllarda özellikle bölücü terörle mücadelede Türkiye büyük bir başarı kaydediyorsa bunu tamamı kendi üretimimiz İHA/SİHA teknolojisine borçluyuz.

BAYKAR bugün dünyadaki emsallerine kafa tutacak boyuta geldi. Meşhur bir fıkra vardır bilirsiniz: Cehennemde bir tek Türklerin olduğu kazanın başında zebani yokmuş. “Niye” diye sormuşlar. “Orada boşuna görevli zebaniye gerek duymuyoruz. Zaten içlerinden birisi çıkmak için çaba sarf ettiğinde diğerleri anında bunu fark edip birlik olarak hemen onu aşağıya çekiyor” demişler.

BAYKAR’ı ileride çok daha büyük işler yaparken göreceğiz, o yüzden yıpratmamaya özen gösterelim.

Sıradaki haber yükleniyor...