İnce, yüzde 30 ve HDP seçmeni

05 Mayıs 2018, Cumartesi 05:00
AA
CHP’nin son 10 yılda yapılan seçimlerde aldığı oy oranlarına bakalım...

2007 (genel): 20,88
2009 (yerel): 23,10
2011 (genel): 25,94
2014 (yerel): 27,80
2015 (genel): 24,95
2015 (genel): 25,31CHP’nin oy oranı hiçbir seçimde yüzde 20’nin altına inmemiş, hiçbir seçimde de (2014 yerel seçimleri hariç) yüzde 26’nın üstüne çıkmamış. Bu neden önemli?

Çünkü iyimser bir tahminle Türkiye’deki “kemik” CHP seçmeni için yüzde 25 dersek Muharrem İnce’nin performansını bu rakam üzerinden değerlendireceğiz.

İnce ya yüzde 25’in üzerinde aldığı oy oranı kadar başarılı ya da altında kaldığı oy oranı kadar başarısız olacak.

CHP’li dostlar çok umutlu. Dün kimle konuşsam Muharrem İnce’nin seçmende ciddi bir hareketlenme yaratacağını ve oyları yüzde 30’lara taşıyacağını iddia ediyor.

Yüzde 30 CHP’nin son 10 yılda hiçbir seçimde görmediği bir oy oranı. Muharrem İnce böyle bir rakama ancak CHP seçmeni dışındaki diğer parti seçmenlerinden de oy alırsa ulaşabilir. Zira son 10 yılın seçim sonuçları bize şunu gösteriyor: Türkiye’de yüzde 30’luk bir CHP seçmeni yok.

Muharrem İnce’nin performansını izleyip göreceğiz. Ne oy alır bilmem ama CHP tabanına bir hareketlilik getireceği kesin.Geldiğimiz noktada cumhurbaşkanlığı seçimi çok ilginç bir hal aldı. Şayet Muharrem İnce partisinin seçim performansının üzerinde bir oy alırsa seçim ikinci tura kalacak. HDP dışındaki muhalefet partileri bir blok oluşturdu. Belli ki ikinci tura kim kalırsa bu ittifak o adayı destekleyecek.

Ancak tam da burada zurna zırt diyor.

Çünkü ikinci turda kazananı herkesin mesafe koyduğu HDP seçmeni belirleyecek.

Ahmet Türk “‘Bizi bu bloğun içinde görmek istemeyenleri niye ikinci turda destekleyelim’ diyecek. Öfkeliyim” diyor.Yazın bir kenara...

Erdoğan ilk turda işi bitirmezse ikinci turda kazananı HDP seçmeninin nasıl davranacağı belirler.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.