Kim daha sapık?

27 Ocak 2016, Çarşamba 19:00
AA

İstanbul’un en merkezi noktalarından Kadıköy-Bağdat Caddesi’nde bir üniversite öğrencisi arkadaşlarıyla eğlendikten sonra gece yarısı evine gitmek üzereyken kendisini takip eden bir kişinin tecavüzüne uğradı. İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü’nün başarılı takibi ve operasyonu ile dün genç kıza saldıran o sapık yakalandı.

*

Fakat gördük ki içimizdeki tek sapık o değilmiş!  

*

Olayın duyulmasının ardından her gün milyonlarca insanın yazıp çizdiği sosyal medyada bir anket başlatıldı.

Soru şu: Sizce 19 yaşında bir “kız” gece saat 03.00’te Bağdat Caddesi’nde ne tür bir eğlenceden dönebilir?

*

İstanbul’un en işlek caddesinde bir kadına sokak ortasında saldırılıp tecavüz ediliyor, heriflerin sorguladığı şeye bakar mısınız?

Bu nasıl sakat bir zihniyet!

Ayrıca anlamış değilim, kadının kaç yaşında olduğunun ne önemi var? 19 değil de 49 olsa tecavüz daha mı kabul edilebilir olacak?

Tırnak içinde yazılan “kız” kısmı ise ayrı bir iğrençlik.

*

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne göre sadece geçen yıl Türkiye’de 369 kadın öldürüldü.

Nedir tedbir?

Elektronik kelepçe, devlet koruması, hapis...

Deniyor ki; “Bunlar yetmez. Tecavüzcüleri hadım edelim, asalım...”

Farz et, tecavüz eden sapığı giyotine vurdun, kurtuldun.

Peki, kadınları “tecavüzü hak edenler” ve “tecavüz hak etmeyenler” diye kategorize eden bu gizli sapıklardan nasıl kurtulacaksın?

Kadın-erkek demeden hepimizin zihnine tecavüze yeltenen bu gizli sapıklar sokaklarda kadınlara musallat olan tecavüzcülerden daha mı az tehlikeli?

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.