Milli Mücadele Ruhu

17 Temmuz 2016, Pazar 16:00
AA

Bizler demokrasimiz gelişsin istiyoruz, ortadan kaldırılsın değil. Hayalini kurduğumuz ise daha aydınlık, daha demokratik bir cumhuriyettir; daha karanlık, daha faşist bir darbe yönetimi hiç değil.

***

Kaldı ki tarihe doğru geçsin: Bunun adı darbe ya da kalkışma filan değil.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızmış bir terör örgütünün topyekün bir millete karşı hain saldırısıdır.

***

“Askere dokunma” diyorlar. 20 yaşındaki günahsız ana kuzularını elbette bağrına basar bu millet.

Ama Mehmetçiğe “Kendi milletine kurşun sıkacaksın” diye emir veren halk düşmanlarının yanına da kalmaz.

Kendi halkını tarayan, kendi Meclis’ini bombalayan hainler bu ihanetin bedelini misliyle öderler.

Şanlı Türk ordusunun şerefli üniformasını kirleten alçaklara hesap sormak bu devletin namus borcudur.

***

Bağımsızlığı için işgalci subayların karşısına dikilen bir halk 100 yıl sonra bu kez sadece bağımsızlığını değil, iradesini, kaderini, geleceğini çalmak isteyen ihanetçi subayların karşısındaydı.

Harici düşmanlarımızın 100 yıl önceki akıbetiyle dahili düşmanlarımızın bugünkü akıbeti aynı oldu: Geldikleri gibi gittiler!

***

Büyük bir badireyi milletçe atlatırken almamız gereken dersler de var. Meclis’teki dört siyasi parti dün ilk kez el ele verdiler.

CNN Türk binasını basan darbecileri defeden vatandaşlardan biri Facebook hesabına şöyle yazıyordu: “Vaktiyle bu binanın önüne içerideki gazetecileri protestoya gelmiştim, şimdi aynı insanları darbecilerden kurtarmak için buradayım.”

İstanbul Valiliği’ne yürüyen tankların önüne ülkücüsü, Tayyipçisi, Gezicisi hep birlikte dikildi.

Boğaz Köprüsü’nü işgal eden darbecilere karşı çıkan kalabalıktan bir genç sosyal medya hesabından şöyle yazıyordu: “Hayatımda hiç AKP’ye oy vermedim...

Ama şimdi aynı amaç uğruna bizim ilçenin AKP ilçe başkanıyla yan yanayım: Demokrasi.”

***

Almamız gereken ders budur. Kenetlendiğinde bu kadar güçlü olabilen bir milletin, bir olmak, birlik olmak için ille başına bir bela gelmesi mi gerekiyor?

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.