Ortadoğu'daki Türkiye algısı

15 Aralık 2017, Cuma 05:00
AA
Pew, ABD Merkezli bir araştırma şirketi. Çoğu zaman “tam isabet” sonuçlar elde edişleriyle meşhur. Geçenlerde Avrupa’da bir araştırma yaptılar. Avrupa halklarına “Karşı karşıya olduğunuz en önemli tehdit ne diye sordular?”

Bir numara IŞİD, iki iklim değişikliği, üç ekonomik istikrarsızlık çıktı.Aynı Pew geçtiğimiz günlerde Ortadoğu’da yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlar bizi çok yakından ilgilendiriyor. Zira geçtiğimiz 10 yıla göre bölgede en çok etkisini artıran ilk ülke Rusya, ikincisi Türkiye... Amerika ise üçüncü sırada geliyor.

Ortadoğu halkları nezdinde Rusya ve Amerika gibi iki süper gücün arasında belirleyici bir ülke olarak yer almak büyük başarı.Hiç dokunmadan aynen araştırma raporundaki haliyle aktarayım: “Genel olarak bölgedeki siyasi liderlere bakış olumsuz. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir istisna olarak öne çıkıyor.”

Sonuçlara bakınca Erdoğan bölge halkları tarafından en olumlu görüş bildirilen, en güvenilen lider.Sonuç olarak, Türkiye yakın geçmişte yapılan çok büyük hatalara rağmen Ortadoğu halkları nezdinde güçlü ve belirleyici bir ülke...

Bu çok mühim...

Çünkü bu çağın savaşları artık cephelerde değil, zihinlerde yaşanıyor.

Ve zafer, sadece orduları değil, algıları iyi yönetenlerin oluyor.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.