'Ortak doğruları bulmak gerekir'

04 Ocak 2014, Cumartesi 05:00
AA

17 Aralık operasyonu sonrası yaşananlar herkesin malumu... Gerilim her geçen gün artarken 2010’da bir kaset komplosuyla CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda bırakılan Deniz Baykal da bu sürece dahil oldu. Meclis Başkanı Çiçek ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü. Çarşamba da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Köşk’te biraraya gelecek.

***

Dün Deniz Baykal’ı aradım.

***

Niye Cumhurbaşkanı Gül’den şu ortamda randevu talep ettiniz?

Türkiye’nin içinde bulunduğu karışık durum karşısında çözüm arayışı artık bir ihtiyaç. Bu çözüm arayışını başlatacak kurumların başında da cumhurbaşkanlığı geliyor. Köşk, anayasal kurumların uyum içinde çalışmasını sağlamakla görevlidir. Cumhurbaşkanı’nın şu ana kadar bir adımını görmedik. Bu durumu seyretmek onun görevi değil.

Siz nasıl bir Türkiye görüyorsunuz?

Yargı içinden çatlamış. Yürütmeyle yargı birbirine girmiş. Yasama organı Meclis etkisiz bir görüntü veriyor. Ekonomide alarm çanları çalıyor. Bu tablo karşısında ortalığı toparlaması gereken cumhurbaşkanı. Parlamentoda uzunca süre görev yapmış biri olarak baktım kimsenin söyleyeceği yok, bari ben söyleyeyim dedim. Bugün Cemil Çiçek ile görüştük. Çarşamba da Cumhurbaşkanı ile görüşeceğiz. Durumu nasıl gördüğümü anlatacağım. Bu durum karşısında yapması gereken önemli işler var.

Bir taraf “Yolsuzluk var” diyor. Diğer taraf ise “Bu bir komplo” diye bağırıyor. Siz ne diyorsunuz?

Herkesin haklı olduğu taraflar var, haksız olduğu taraflar var. Haklı olunan tarafları alıp, haksız olunan tarafları bırakacaksın. Haklılıkları hemen hayata geçireceksin.

İlk adım ne olmalı sizce?

Cumhurbaşkanı acilen insiyatif almalı. Herkes birbirinin gözünün içine bakıp, susuyor. ‘Mekanizma şu bu’ diye mazeret aramak, nutuk atmak yerine yapılacak çok iş var. Kurumlar arasında uyumu sağlamak cumhurbaşkanın ana görevi...

Başbakan Erdoğan, “Baykal da böyle bir komplo ile gitti” dedi. Bu sözleri duyunca ne hissettiniz?

Boş ver, şimdi bunları konuşmayalım! Ben olayın geneli ile meşgulüm. Mesele Türkiye’nin içine girdiği çıkmazdan kurtulması. Şahsi konulara takılmayalım. İşimizi hızlıca yapalım. Şimdi, haklılıkları toplayıp haksızlıkları ayırarak insiyatif alma zamanı. Cumhurbaşkanı Gül tarafından böyle bir insiyatifin alınması toplumu ve çatışan tüm kurumları rahatlatır. Ülkeyi krizden kazanarak çıkarır. En önemlisi de bağımsız yargıya ve gerçek demokrasiye ulaşılır. Bunu yaparken taraflardan birinin yanında saf tutmak değil, ortak doğruları özenle bulmak gerekir. İşte ben onu yapmaya çalışacağım

Sıradaki haber yükleniyor...