Sabit kura geçmenin bedeli var!

10 Ağustos 2018, Cuma 05:00
AA

Yeni ekonomik model bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanıyor. En büyük tartışma dalgalı kurdan sabit kura geçiş üzerine dönüyor. Geçenlerde bir yorum okudum sabit kura geçiş hakkında, şöyle diyor: “Yoğun bakımdaki hastanın fişini çekmek olur bu... Enflasyon düşer ama alım gücü de düşer, ihracat azalır, büyüme durur. Manipülasyona kapanayım derken dünyaya kapanmış oluruz.” Birkaç iktisatçıya sordum, hepsi sabit kura geçme ihtimalini düşük görüyor.

YENİ EKONOMİK MODELE KATKIMDIR KABUL BUYURUN...

● Kamu kurumlarına ayrılan ödeneklerin tekrar elden geçirilmesi şart. Misal Diyanet’e 7.7 milyar TL ödenek neden yetmiyor?

● Suriye’deki iç savaş mağdurlarına harcanan rakam 8 milyar doların üzerinde... Türkiye bu insani tavrıyla vaktiyle dünyaya örnek oldu. Kendine yakışanı yaptı. Geldiğimiz noktada ekonomimizin bu 8 milyar doları kaldırması çok zor. Kimseyi kovmaktan bahsetmiyorum ama yeni bir mülteci-göçmen politikası şart.

● Yap-işlet-devret modeliyle yapılan dev projelerin güvence bedelleri yıllık 2 milyar TL’yi buluyor. Bu süreçte en azından hazineye yük getirecek yeni dev projelere ara vermek şart.

● İhracatı artırmak ancak orta vadede mümkün fakat ithalatın azaltılması için o kadar beklemeye gerek yok. Her şeyden önce medyayı da içine alan ithal tüketimi azaltacak bir sosyal seferberlik kampanyası başlatmak şart.

Memleketimden manzaralar

BİZ UBER'İ YASAKLARKEN ELALEM RAKİP ÇIKARIYOR

Bizim taksiciler sokaklarda Uber çalışanı dövmeye, siyasetçilerimiz Uber’i yasaklama yarışına devam ederken Fransa ve İngiltere Uber’e rakip şirketler kurup bu pazardan kendi ekonomilerine daha büyük katkı sağlama peşindeler. Fransa’da kurulan “BlablaCar” ve İngiltere’de kurulan “Addison Lee” Uber’in tahtına göz dikti. Ders alalım diyeceğim ama inanın zerre umudum yok.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.