Seçimde hile var mı

05 Kasım 2015, Perşembe 19:00
AA

7 Haziran’da zar zor yüzde 40 oy alan AK Parti nasıl oldu da 1 Kasım’da yüzde 50’ye dayandı? Oy mu çaldılar? Yoksa bu seçimde hile mi var?

*

Oy ve Ötesi “Seçim sonuçlarına tesir edecek düzeyde bir hile olmamıştır” diyor. Şüphesiz onların tespiti de çok değerli ama benim daha güvenilir bir kaynağım var. Kim o? Hakan Abi. Hakan Abi anti Erdoğancı düzeyinde koyu bir CHP’li bir abimizdir. Büyük Gezicidir. Cumhuriyet Mitingi’nden tut Aziz Yıldırım’ın duruşmalarına kadar her türlü organizasyona katılmışlığı vardır.

Anlayacağınız duyarlı ve aktif bir muhaliftir. Bu seçimlerden önce hile meselesi çok dillenince Hakan Abi de işi şansa bırakmadı. “1 Kasım’da hile olmasın” diyerek seçim sabahı 5’te uyandı ve İstanbul Maltepe’de kendisine tayin edilen yerde sandık kurul üyeliği yaptı. Dün Hakan Abi ile konuştum, sordum: “Ne diyorsun sence hile var mı sonuçlarda?” Önce okkalı bir küfür çekti. Sonra da hile iddialarına son noktayı şöyle koydu: “Ne hilesi ulan, benim sandıktan 331 oy çıktı 235’i AKP... Gözümle gördüm elimle saydım.”

*

Farkında mısınız CHP’nin, MHP’nin ve HDP’nin aldığı oyların tamamını topluyorsun yine de AKP’nin aldığı oya ulaşmıyor. Adamlar, 23 milyon oy alıp iktidar oldu... AK Parti’nin en yakın rakibi CHP ile arasındaki oy farkı 10 milyon. Ne koymuş ne arıyorsun?

*

Yenilmenin bile bir adabı vardır. Muhalefetin yerinde olsam başkasının zaferine kulp aramaktansa artık kronikleşen hezimetlerin sebebini kendimde ararım.

Sıradaki haber yükleniyor...