Sor bakalım o jetin orada ne işi varmış?

26 Kasım 2015, Perşembe 19:00
AA

Bir davette kendisine düşmanca bakan İngiliz ataşesinden rahatsız olan Atatürk ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir. Bir kaç dakika sonra yaver geri gelir İngiliz ataşeden aldığı cevabı aktarır: “Mustafa Kemal Çanakkale’de babamı öldürdü...” Gazi Paşa şöyle cevap verir: “Git sor bakalım, babasının Çanakkale’de ne işi varmış?”

*

Rusya, Suriye’deki varlık sebebini “terörle mücadele” diye tanımlıyor. Rusya’nın bir başka ülkenin toprağındaki askeri varlığını meşru kılan o terörün bir adı var. Suriye’den çıkıp tüm dünyaya musallat olan cinayet şebekesi: IŞİD...

*

Putin dünkü basın toplantısında düşürülen Rus jetiyle ilgili “O uçaklar terörle mücadele ediyordu” dedi. Rus uçağı Türkmen bölgesine bağlı Yamani köyü yakınlarına düştü. Orada IŞİD var mı? Yok. Kim var? Türkmenler...

*

Rus jetinin düşürülmesi şüphesiz hem Rusya hem de Türkiye için talihsiz, istenmeyen bir hadisedir. Kaldı ki her ne kadar uluslararası hukuk kurallarına göre Türkiye “haklı” bile olsa “dost” dediğin bir ülkenin uçağını sırf “sınır ihlali yaptı” diye düşürmek izah edilemez.

Gel gör ki izaha muhtaç olan sadece bu değil! Ortaya çıkan resim çok net: Rusya, Suriye’de terörle değil, Esad muhalifleriyle mücadele ediyor. IŞİD’le mücadele adı altında bölgede ne kadar Esad muhalifi varsa “terörist” ilan eden Putin önce düşen takkenin altından görünen bu keli açıklamalıdır: Rus jetleri Türkmen dağında hangi terörist unsura karşı görev yapıyordu? Ya da Gazi Paşa’nın İngiliz ataşeye sorduğu gibi soralım: “Gidin sorun bakalım o uçağın orada ne işi varmış”

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.