Trump, Amerikan devletine karşı!

20 Ağustos 2017, Pazar 05:00
AA
Demokratlar, medyanın neredeyse tamamı, sinema yıldızları, sanatçılar ve ülkenin en önde gelen akademisyenleri…

Amerikan Başkanı’nın karşısındaki muhalefet her geçen gün daha da büyüyor.

Bu giderek büyüyen ve güçlenen muhalefete karşı Trump’ın elindeki en büyük koz devlet gücü.

Gel gör ki Başkan o gücü de kaybetmek üzere!Trump’ın göreve geldiği günden beri sergilediği kural tanımaz tavrı, Beyaz Saray’ı siyasetçiden çok bir “iş adamı” gibi yönetmeye çalışması bürokraside yani bizzat Amerikan devletinin ta kendisinde Trump’a karşı muhalif bir hareket başlattı.

Arka arkaya gelen istifalar, üst üste başlatılan soruşturmalar, içeriden sızdırılan haberlerle gündemden düşmeyen skandallar gösteriyor ki Amerikan derin devleti göreve geleli henüz 1 yılını doldurmayan Trump’ın kalemini kırdı.18 ay boyunca birlikte vakit geçirdikten sonra Trump’ın anılarını yazan Tony Schwartz’a göre yıl sonuna kalmadan Donald Trump görevinden ayrılacak.

Aslına bakarsanız Trump tarzı narsist ve ayarsız bir karakterin hele ki böylesine ihtiraslı bir ailesi varken görev süresini tamamlayamadan başkanlığı bırakmak zorunda kalması kimse için sürpriz değil.

Amerika’da herkesin merak ettiği iki soru var:

1- Bu ne zaman olacak?

2- Trump kendi devrilirken başka kimleri ya da neleri devirecek?Birinci sorunun cevabı belli: Amerikalıların “Establishment” dedikleri yerleşik düzenin sahibi olan ve kim başkan olursa olsun değişmeyen “devlet” -bizdeki tabiriyle “derin devlet”- Trump’a ne kadar daha ömür biçtiyse o kadar daha oturacak o koltukta.

İkinci sorunun cevabı ise tam bir muamma.

O körleri yöneten bir deli...

Hiç şüphe yok ki gidişi gelişinden daha gürültülü olacaktır!

Sıradaki haber yükleniyor...