Varlık fonu

07 Şubat 2017, Salı 05:00
AA
Para biriktirmeye niyetlendin. Harcamalarından arta kalan parayı kumbaraya atıyorsun... Varlık Fonu o kumbara işte.

Zengin ülkeler verdikleri cari fazlayı koyup işletiyor bu fonu. Fikri güzel esasen fakat Türkiye’de şöyle bir sorun var: Bizim biriktirecek paramız yok. Aksine büyük bir cari açığımız var. Hal böyle olunca da para yerine devletin sahip olduğu, kar eden işletme ve şirketleri koyduk Varlık Fonu’na.Ne işe yarayacak Varlık Fonu?

İhtiyaç duyulduğunda piyasaları fonlayarak ekonominin dışarıdan manipüle edilmesine, her isteyenin istediğinde Türkiye’de ekonomik kriz çıkarmasına engel olacak.

Ama herkesin merak ettiği bir şey var: Varlık Fonu’na devredilen şirketlerin hazineye katkısı 5 milyar lira.

Bu eksilen 5 milyar liranın yeri neyle, nasıl doldurulacak?Varlık Fonu Sayıştay denetiminden muaf. Kamu ihale denetim mekanizmasından muaf. Sermaye piyasalarının kontrolünden muaf. Devlet memurları mevzuatından muaf.

Peki, hal böyleyken ülkenin en değerli şirketlerinin yönetimi nasıl denetlenecek?Türkiye’nin milli menfaatlerinin korunmasına, ekonominin operasyonlardan korunaklı hale getirilmesine kimsenin bir itirazı yok. Ancak başta muhalefet olmak üzere kamuoyu bu sorulara cevap bekliyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.