Ya dindarsın ya tinerci

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan dün “Dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz” sözünü eleştirenlere sert çıktı: “Siz bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz?”

***

Demek ki ‘dindar’ değilsen önünde fazla seçenek yok: Ya isyankarsın ya Ergenekoncu ya ateist ya da tinerci! Sanki tinercilik bir yaşam biçimi... Seçilmiş bir tarz!

***

Konu ‘tinercilik’ yani madde bağımlılığı olunca konuşmaktan korkarım... O nedenle konuyu uzmanına bırakıyorum. Kim o uzman? Prof. Dr. Mansur Beyazyürek... Psikiyatrist... Mansur Hoca Türkiye’nin madde bağımlılığı konusunda yetiştirdiği en değerli bilim adamlarından...

[[HAFTAYA]]

***

Aradım, sordum. “Başbakan’ın tespitleri çok yanlış” diye başladı söze Mansur Hoca... “İstanbul’da 200’e yakın tinerci var. Bunlar Anadolu’dan ya da İstanbul’un varoşlarından geliyor. Zaten tiner ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının sarıldığı bir uyuşturucu madde... Bu ailelerin genel yapısına baktığın zaman da aralarında dindar olanı da var olmayanı da...”

***

Mansur Hoca anlatmaya devam ediyor: “Uyuşturucu kullanımı ile din arasında bir bağlantı kurmak son derece yanlış. Teoride din insana kötü alışkanlardan uzak durmayı öğütler ama pratikte bunun ne kadar karşılık bulduğu tartışmalıdır. Şöyle ki; dini esaslara göre yönetilen ülkelerde uyuşturucu kullanımının düşük olması beklenirken tam tersidir... Örneğin; İran, Mısır ve Yemen madde bağımlılığı konusunda bölgenin en kötü durumda olan ülkeleri... Afganistan ve Pakistan dünyanın en büyük uyuşturucu satıcıları!”

 ***

Başbakan geçen yıl Nobel’i kıl payı kaçırdı... Ama bu yıl kaçarı yok: Dindar olmayanların tinerci olacağı tezi bu sefer kesin ödül getirir! Unutmadan maneviyatsızlığı tinercilikle eşleştiren Başbakan’a her seferinde eleştirdiği Etiler’den ve Nişantaşı’ndan ‘tinerci’ çıkmadığını hatırlatmak isterim!

Sıradaki haber yükleniyor...
holder