Yeni Türkiye'de Başbakan olmak

22 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinden sonra başbakan olacak ismi açıkladı...

[[HAFTAYA]]

*

Eski Türkiye’nin ‘tarafsız cumhurbaşkanı’ algısıyla okuyacak olursanız yukardaki cümle başlı başına absürt bir ifade! Fakat ‘Yeni Türkiye’de değil! Aslına bakarsanız süreç beklendiği gibi ilerliyor... Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde kartları açık oynadı ve “Ben tarafsız cumhurbaşkanı olmayacağım” dedi. Şayet seçilirse kendi cumhurbaşkanlığı döneminde ‘tüm yetkilerini’ kullanarak defakto bir başkanlık sistemine geçileceğini anlattı. Dolayısıyla ortada bir sürpriz yok, Erdoğan tam da seçim öncesi vaat ettiği gibi davranıyor. “Ben cumhurbaşkanı değil, devlet başkanıyım” diyor.

*

Erdoğan, yeni başbakanı açıkladıktan hemen sonra ‘Türkiye’ye teşekkür’ turuna da çıkacak. Bu turda adına ‘Yeni Türkiye’ denilen değişim sürecinin altı koyu çizgilerle çizilecek ve Erdoğan “Patron hâlâ benim” diyecek. Erdoğan’ın “Patron hâlâ benim” mesajı önemli, çünkü her ne kadar ‘Yeni Türkiye’ dense de anayasal değişiklik yapılmadığı sürece sistem hâlâ bildiğimiz eski parlamenter sistem... Ve önümüzdeki yıl genel seçim var!

*

Türkiye’de seçmen oyu partiye değil, lidere veriyor. Kötü haber şu ki, AK Parti’nin bugüne kadar yakaladığı başarının en büyük sebebi Erdoğan artık genel başkan değil. Erdoğan işte tam da bu yüzden “Patron hala benim” diyor. Şayet bu mesaj seçmen nezdinde de kabul görürse AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar seçilebilme şansı yüksek... Aksi durumda Erdoğansız bir AK Parti’nin Erdoğanlı AK Parti’nin oy oranını yakalaması ise mümkün değil.

*

Başta Erdoğan olmak üzere herkes bunun farkında... O nedenle AK Parti’nin yeni stratejisinin Erdoğan’ın liderliğinin devamı üzerinden kurulması çok mantıklı.

*

Velhasıl Erdoğan dün ‘Yeni Türkiye’nin başbakanını açıkladı: Ahmet Davutoğlu. ‘Eski Türkiye’de olsak büyük haber! Gel gör ki ‘Yeni Türkiye’de esas adam başbakan değil, cumhurbaşkanı... Raconu cumhurbaşkanı kesecek! Hal böyle olunca başbakanın ya da parti genel başkanın kim olduğunun önemi yok. Dolayısıyla yeni başbakanımız üzerine ‘Hayırlı olsun’dan öte laf etmeye gerek de yok.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.