Yeşilin elli tonu

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kültür ve Turizm Bakanlığı Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde “Yeşil Yol” diye bir proje hazırladı. Projeyle yaylalar birbirine bağlanacak, turistler yöredeki bütün yaylaları daha rahat gezme ve konaklama imkânı bulacak.

Sonuç? Bu sayede, turizm gelişecek ve bölgeye ekonomik katkı sağlanacak.

*

Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Oysa tıpkı Karadeniz Sahil Yolu gibi, HES’ ler gibi, taşocakları gibi Yeşil Yol saçmalığı da ekonomik ve turistik açıdan kulağa hoş gelen ama çevresel anlamda gözü ve vicdanı katleden bir proje...

*

Karadeniz Bölgesi’nde yolu açılan yaylalara bir bakın... Hepsi betona teslim oldu. Altyapısı olmadan kitle turizmine açılarak otantik dokusunu kaybeden ve kirlenen yaylalar daha çok para kazandırıyor mu bilmem ama bu gidişle birer birer yok olacaklar. Yetmezmiş gibi şimdi bir de bir sürü yol yapıp yaylalara daha fazla otomobil girmesinin önünü açıyorlar.

*

Derelerin ana kaynaklarının bulunduğu seviyeye yol çıkarma, onları birbirine bağlayarak denetimsiz, kontrolsüz geçişlere zemin hazırlama, yaylaya daha fazla egzoz gazı sokma, tarihi taşlarla döşeli patika ve yem yeşil orman yollarına asfalt dökme projesine “Yeşil” diyorsanız ya renk körüsünüz ya da vatandaşı gerizekalı sanıyorsunuz.

Hoş, “Yeşil” deyince aklına Amerikan dolarından başka bir halt gelmeyen adamların adını “Yeşil Yol” koydukları projeden başka ne bekliyorsun ki?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder