Yüzde 2

19 Nisan 2017, Çarşamba 05:00
AA
Sandıktan yüzde 2 farkla “EVET” çıktı.

“HAYIR” çıksaydı ne olacaktı?

Bugün “HAYIR” diyen milyonlarca insanın yaşadığı hayal kırıklığını bu sefer “EVET” diyenler yaşayacaktı.

Yine halkın diğer yarısının mutsuz olduğu bir sonuçla karşı karşıya kalacaktık. İşte bu yüzden başından beri referandumda ne sonuç çıkarsa çıksın arkasında güçlü bir oy oranıyla çıksın istedik.

Ama olmadı.

Kaldı ki ortada ne teknik ne de siyasi açıdan bir mani yok. Yüzde 2 farkla Amerika başkan seçebiliyorsa, İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılabiliyorsa, Türkiye’de de sistem değişebilir.Çoğunlukla aynı fikirde olmak zorunda değiliz.

Ama çoğunluğun tercihine saygı duymak zorundayız.

Şayet demokrasiye inanıyorsak.Referandumla ilgili alınması gereken dersler var.

AK Parti’nin ve MHP’nin güçlü olduğu yerlerde çıkan “HAYIR” oylarına bakılırsa her iki partinin de oy kaybettiği açık.

CHP+HDP bloğunun toplamda aldığı oy ve kaydettikleri artış dikkat çekici bir başarı. Ama sonuçta kaybeden hanesinde yine CHP yazıyor mu, yazıyor.

Peki, CHP ne zaman bir seçimden “Kazanan” olarak çıktı hatırlayan var mı?

Meraktan soruyorum: Bir partinin yönetiminin değişmesi için daha kaç seçim kaybetmesi gerekir?Ve son olarak, YSK tartışması...

YSK bir an önce mühürsüz oy pusulalarıyla ilgili itirazlara tatminkar bir cevap vermeli. Seçim devam ederken yaptıkları saçma sapan açıklamayla herkesin aklına kurt düşürdüler.

Dışarıda yeteri kadar düşmanımız var...

İçeride kenetlenmemiz gereken bu dönemde, demokrasinin en büyük nimeti olan sandığın toplumsal kamplaşmayı, kutuplaşmayı artıracak bir hal almasına hiç kimse izin vermemeli.

Sıradaki haber yükleniyor...