Cem Kerpiççiler

07 Temmuz 2022, Perşembe 07:00

Hiç kimse pes etmemeli

29 Ekim 2002’de Kayseri Kocasinan’da dünyaya gelen Doğan Alemdar’ın çocukluğu sokaklarda topun peşinde koşarak geçti. Doğan Alemdar’ın hikayesine yön veren okul takımı seçmelerine götüren teyzesi oldu. Aynı zamanda Kayserispor’da da hocalık yapan Alper Kelkitli’nin beğenip seçtiği Alemdar’ın futbol yolculuğu başlamış oldu. Kayserispor altyapısında yetişen Doğan Alemdar’ın 12 Aralık 2020’de Süper Lig’de ilk maçına Trabzonspor karşısında 18 yaşında çıktı. İlk kalecinin sakat ikinci kalecinin de hasta olması nedeniyle fırsat yakalayan Alemdar, gol yemeyip iyi bir performans gösterdi.

BAŞKAN BÜYÜK DESTEK VERDİ

Maçtan sonra Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ile çektirdiği bir fotoğrafı hiç unutmayan Alemdar’ın arkasında “Her genç krizi fırsata çevirebilir” yazısı vardı. Bayern Münih’ten Manuel Neuer’i kendine örnek alan Alemdar, sezonu tamamladıktan sonra Avrupa’dan birçok takımdan teklif aldı. Fransa’nın Stade Rennais takımına transfer olan Alemdar, Avrupa yolculuğuna çıkarken en büyük desteği Berna Gözbaşı’ndan aldı. Ligue 1’de 15 maça çıkma fırsatı bulan Alemdar, genç kardeşlerine ve arkadaşlarına asla pes etmemelerini ve çok çalışmalarını öneriyor. Alemdar’ın hayalleri de Fransa ile sınırlı değil elbette. Premier Lig’de büyük takımların birinde oynamayı hedefleyen Doğan Alemdar, hayallerine ulaşmanın yolunun daha fazla çalışmak olduğunu çok iyi biliyor.

Not: Doğan Alemdar ile TFF’nin dergisi TamSaha’da yapılan röportajı ilgililere öneririm.

22 Haziran 2022, Çarşamba 14:57

Başarının tarifi

A Milli Takımımız’a yeni dönemde yoga ve grup halinde mental çalışmalar yaptırmaya başlayan teknik direktör Stefan Kuntz tüm takıma bir kitap dağıttı. Kuntz’un, oyuncularına hediye ettiği kitabın adı, ‘A taste of the Liverpool way, a recipe for success’ (Liverpool tarzı lezzetler: Başarı için tarifler). Kitabın yazarı ise 2016’dan beri Liverpool’un beslenme uzmanı olan Alman Mona Nemmer.

EVE DÖNÜNCE NE YİYORLAR?

Moma Nemmer, Jürgen Klopp’un isteğiyle kulübün ilk tam zamanlı beslenme uzmanı olarak görev yapıyor. Stefan Kuntz, oyuncuların doğru beslenmesinin büyük önem taşıdığını belirterek kitabı bu nedenle dağıttığını söylüyor. Milli takımda iki beslenme uzmanı ve aşçılarının olduğunu hatırlatan Kuntz, oyuncuların eve döndüklerinde de beslenmelerine dikkat etmelerinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

KAÇ KULÜP DİKKAT EDİYOR?

Lakabı ‘Anne’ olan Mona Nemmer oyunculara klasik beslenme listelerinin dışında oynadıkları mevkii, yetiştikleri kültürü ve vücut tiplerini de dikkate alarak diyetler hazırlıyor. Sağlıklı besinleri doğru şekilde ve doğru zamanda yemek oyuncuların performansını arttırırken Türkiye’de kulüpler oyuncuların beslenme alışkanlarına dair ne tür çalışmalar yürütüyor? Ülkede kaç kulüpte tam zamanlı beslenme uzmanı görev yapıyor? Türkiye Futbol Federasyonu, Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa bir çalışma yürütüp hazırlanacak bir kitabı milli oyunculara dağıtıp, beslenme alışkanlıklarının değişimine olumlu katkıda bulunsa nasıl olur?