‘Bulut’lu günler rehberi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fenerbahçe’de teknik direktörlük görevine getirilen Erol Bulut’la beraber yeni döneme dair 10 maddelik bir rehber…

  1. İlk işi savunmayı organize etmek olacak. ‘Çok tekrar’ ve ‘kompakt oyun’ anahtar tanımlamalar.
  2. Stoper ve forvet arasındaki mesafenin önemi çok büyük, oyun anlayışı adına. Şifresi stoper-forvet (35 metre) 
  3. Baskıyı doğru yere yönlendirmeye kıymet veriyor. Saha içinde kimi zaman üçlüye kimi zaman beşliye dönebilecek esneklikte bir ekip yaratmayı hedefliyor.
  4. İstikrara önem veriyor. Kadronun sürekli değişmesine olumlu bakmıyor. Performans odaklı fakat sürekli birlikte oynama alışkanlığı olan bir ekip oluşturmayı amaçlıyor.
  5. Sürekli ‘biz’ vurgusu yapıyor. Birlikte kazanma, birlikte kaybetme anlayışıyla bireyselliğe paye vermeyen ‘ekip’ olabilme anlayışıyla yürümek istiyor.
  6. Her hafta birkaç hücum opsiyonunu tekrar ederek ‘otomatik’ hale dönüştürmeyi hedefliyor.
  7. Duran toplara yönelik çok fazla plan ve çok fazla tekrar ile alışkanlık kazandırmak istiyor. Hem kaleyi korumak hem de gol bulmak adına duran topları çok önemsiyor.
  8. Rakibin birinci bölgesinde baskıyı kurup, topu hızlıca kazanıp gol bulma yollarına ulaşmayı deneyen bir anlayışın izlerini göreceğiz. 
  9. Sistemin oturması adına başlangıçta sorunlar yaşanabilir. Sistemi oturmamış bir ekibe gelen teknik direktörün en az 3 seneye ihtiyacı olduğunu düşünüyor.
  10. Kısa zamanda ekibinin kafasındakini, oyuncu grubuna anlatıp ikna ederek yol almaya çalışacak. İlk dönemde sıkıntılı günler yaşanabilir. Mesele inşa döneminde sabredebilmek ve gelişim ışığı görüldüğünde olumsuz sonuçlara rağmen takıma destek verebilmek.

Yazarlarımızdan

24 Eylül 2020, Perşembe 07:42
24 Eylül 2020, Perşembe 07:34
24 Eylül 2020, Perşembe 07:30
Sıradaki haber yükleniyor...
holder