YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sevgili dünlük, ‘sevmeme’ bahanelerini bir nefeste sıralayıveririz. Peki ya çok sevdiklerimiz? Bir sebepten ötürü sevdiklerimizi uzun uzun övsek kime zarar? Alıp göklere çıkardıklarımızın keyfini sürsek hep birlikte keşke! Ben bu mevsimi çok seviyorum mesela; bol bereketiyle geliyor, mis kokularıyla, bin çeşit rengiyle geliyor kış. Şehir güzelleşiyor, doğa değişiyor, bulutlar, deniz, gökyüzü her biri ayrı şiir yazıyor. Ben istiyorum ki en güzel yollardan geçin, hem birbirinizi hem bu mevsimi çok sevin. En güzel fotoğrafları çekip, en keyifli anları yaşayacağınız üç önerimi yazdım.

İZMİR KUŞ CENNETİ

İçinde bulunduğumuz günler, göçlerin başladığı zamanlar oluyor. Ekimde başlayan kırlangıç fırtınası günlerce sürüyor. İzmir Kuş Cenneti ise Çamaltı Tuzlası sınırları içindeki 40 bin hektarlık yüzölçümlü Gediz Deltası ve günümüz verileriyle 289 kuş türünün bulunduğu alan, kış aylarında da yüz bine yakın su kuşunu konuk ediyor. Türkiye’de flamingoların ürediği iki alandan biri olan İzmir Kuş Cenneti’nde, 30 bin kadar flamingo da var.

Nesli küresel ölçekte tehlike altında olan tepeli pelikan da aynı alanda ürüyor. Yaban kedisi, domuzu ve tilkisinin yaşamını sürdürdüğü Gediz Deltası ekolojik yanıyla da; Ramsar Alanı, 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Yaban Hayatını Koruma gibi ulusal ve uluslararası birden fazla koruma statüsüne sahip. Sonbaharın renklerini keyifle izleyebileceğiniz bu harika yere mutlaka gitmişsinizdir ama şimdi gidip bir akşamüstü geçirmenin tam zamanıdır bence.

SARPINCIK FENERİ

Mor bulutlu, turuncu denizli, deniz fenerinin gölgesinde sarp kayaları hayal edin. Karaburun’da öyle şahane bir fener var ki, gitmediyseniz hemen plana alın hemen. Sarpıncık Feneri, 12 mil görünme erişimi olan çakar bir fener. Kurulmuş olduğu 10.01.1938’den bu yana hizmet veriyor. İzmir Çeşme Yarımadası Urla-Karaburun yönünde yol alınca, birbirinden güzel koylara tepeden bakıp Karaburun’a ulaşıyorsunuz.

Karaburun merkezinde bulunan Yeni İskele’den sonra 12 kilometre daha ileriye, yarımadanın uç noktasına yaklaşınca önce Sarpıncık köyüne, sonra da tepelere çıkıp en uç noktada Sarpıncık Deniz Feneri tabelalarını takip ederek, toprak patika yollardan inişe geçiyorsunuz. 12 metrelik beyaz kulesi ve bahçe içinde fener evi ile Sarpıncık Deniz Feneri ile karşılaşıyorsunuz. Denizden 97 metre yükseklikte bulunan Sarpıncık Feneri, güneş enerjisi ile çalışıyor. Çok etkileyici olduğunu tekrar tekrar söylemek isterim.

KESTANELİ YOL TİRE

İzmir ve çevresinde kestanenin en bol olduğu bölge Tire. Hatta Ege’nin kestane deposu deniyor Tire’ye. Sizi bilmem ama yaprağından, gövdesinden ve meyvesinden en çok etkilendiğim ağaçtır kestane. Şimdi o dolambaçlı yemyeşil yollardan kestane ağaçlarının sarmaladığı Tire’ye gitmenin en güzel zamanları bence.

Üstelik hasadını tamamlayan halk, ürünü pazara indirdi bile. Tire pazarı salı günleri ama çarşı içinde, tezgahlarda da kestane bulmak mümkün. Gitmişken alınacaklardan bir diğeri de taze ceviz. Gördüğünüz gibi bu mevsimi sevmek için ne çok sebep var.

Yazarlarımızdan

02 Aralık 2021, Perşembe 12:51
02 Aralık 2021, Perşembe 07:00
02 Aralık 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder