Deniz Sarıhanlıoğlu En yaz meyvesi
HABERİ PAYLAŞ

Sevgili dünlük yazı, giriş, gelişme ve sonuç olarak üçe ayırırsak, şu an tam ortasında bulunuyoruz, yani olayların geliştiği bölümde! Yazcılar da kendi içlerinde ikiye ayrılıyor bence; YAZ SEVENLER/YAZI AŞIRI DERECEDE ÇOK SEVENLER olarak. Peki bir mevsimi bu kadar sevdiren nedir? Sadece tatil zamanın gelmiş olması, deniz kum ve güneş midir? Bence değildir tabii ki. Konunun mutfağa geleceğini tahmin etmişsinizdir. Yazın ürün artar, bollaşır, tatlanır. Ve nihayetinde yazın besbelli geldiğini anlamamız için pazar tezgahlarına bakmamız yeterli olabilir. Sebzelerden daha çok sevilen meyvelerin içinde ise en yaz meyvesi sanırım şeftalidir. Erik, kiraz erken olur biter, karpuz-kavun hep vardır ama şeftali geç gelir az kalır, tadına doyulmaz. Şimdi onun zamanları başladı ve nefis bir şenlikle de şehrimizde, gelişini kutluyoruz. Detayları yazdım sizin için.

BELEVİ ŞEN ŞEFTALİ FESTİVALİ

Efes Selçuk’un bereketli güzel topraklarında yetişen canımız şeftali, Belevi Şen Şeftali Şenliği’nde hayat buluyor. 3 Temmuz Pazar günü Efes Selçuk’un Belevi köyünde 11. Belevi Şen Şeftali şenliği düzenleniyor. Şenlik programında üretici pazarı, yerel lezzetler, el sanatları, en iyi şeftali yarışması, müzik, performans ve halk oyunları gösterisi yer alıyor.

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın en lezzetli şeftalileri arasında yer alan Belevi şeftalisinin topraktan başlayan yolculuğunu anlatmak için düzenlenen Belevi Şen Şeftali Şenliği, tüm İzmirlileri ve yöre halkını, şeftali ile şenlenmeye davet ediyor. Belevi Şen Şeftali Şenliği, 3 Temmuz Pazar günü saat 13.00’te Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in bisiklet topluluğu ile Belevi’ye giriş yapmasıyla başlayacak.

Şenlik, Başkan Ceritoğlu Sengel’in üreticilerle birlikte bir bahçeden şeftali hasadı yapmasıyla devam edecek. Hasat bitiminin ardından bando takımı, halk oyunları ekibi ve köy halkının katılımıyla düzenlenecek kortej şenlik alanına giriş yapacak. Kortejin ardından Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, katılımcılarla birlikte üretici pazarı, el sanatları ve yerel lezzetlerin yer aldığı stantları gezecek.

Belevi ve Efes Selçuk’ta şeftali üreticilerinin katılımıyla Efes Selçuk’ta yetişen “en güzel şeftali” yarışmayla seçilecek. En Güzel Şeftali Yarışması ödül töreni, halk oyunları gösterisinin ardından Efes Kent Orkestrası Konseri ile Belevi Şen Şeftali Şenliği sona erecek.

SELÇUK’A GİTMİŞKEN

1- Selçuk Kalesi’ni gezmelisiniz.
2- Çöp şiş mutlaka yemelisiniz.
3- Şirince’ye çıkıp güzel sokaklarında dolaşabilirsiniz.
4- Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı görebilirsiniz.
5- Ağaçlı Yol’da yürüyebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder