Deniz Temur 3 yaşında çocuk neden yemek yemez?
HABERİ PAYLAŞ

3 yaşında çocuk neden yemek yemez?

Çocuğunuz artık 3 yaşında!

Sizinle konuşabiliyor, isteklerini daha kolay anlatıyor, daha sosyal ve öğrenmeye açık, sorumluluk bilinci yükseliyor ve daha niceleri…

“Hayat artık çocuğumla daha kolay” diye düşüneceğiniz, onunla uyumlanacağınız dönem başladı derken yeme sorunu tüm bu güzelliklerin önünde büyük bir engel olarak mı duruyor?

Haydi gelin bu hafta hem 3 yaşındaki çocukların ihtiyaçlarına hem de 3 yaşındaki çocuğun yemek yemesi için yapmamız gerekenlere birlikte göz atalım.

Ama önce 3 yaşındaki bir çocuğun yemek yememe davranışının detaylarını inceleyelim.

NE ZAMANDIR YEMİYOR?

Eğer 3 yaşındaki çocuğunuzun geçmişte beslenmeyle ilgili bir sorunu yoksa ve son zamanlarda bir yemek reddi, beslenmeye karşı direnç göstermeye başladıysa ilk yapmanız gereken tıbbi bir kontrolden geçmek olmalıdır. Aniden gelişen besin reddinin altında çocukların yaşadıkları fizyolojik sorunlar önemli birer etkendir. Örneğin, geniş eti hastalıkları, kulak enfeksiyonu, diş çürükleri vb. çocuklarda beslenmeyi engelleyici yaygın sorunlardır. Bunlarla birlikte kan değerlerindeki düşüklükler, bazı hormonlardaki dengesizlikler de beslenmeyi baskılayabilir. Böyle bir durumda çocukları uzman bir doktorun görmesi çok önemlidir.

Eğer tıbbı kontroller sonucunda bir sorun olmadığını tespit ettiyseniz o zaman çocuğunuzu zorlamayın ve beslenme alışkanlıklarını geri kazanması için ona biraz zaman ve alan tanıyın. Bazen çocuklar özellikle de büyüme atakları sırasında iştahsız dönemler geçirebilirler. Bu kısa süreli atak dönemleri eğer aile tarafından büyük bir sorun haline dönüştürülmezse bir kaç hafta içinde geçer. Ancak beslenme baskısı, zorla yemek yedirme, beslenmeme nedeniyle ceza-ödül gibi yöntemlere başvurulması çocukların kalıcı olarak besinleri reddetmesine ve sorunun uzun soluklu bir hal almasına neden olabilir. Bu nedenle alan ve zaman tanımak en sağlıklı adım olacaktır.

3 yaşındaki çocuğunuzun hayatında büyük bir değişiklik var mı?

Okula başlama, annenin iş yaşamına dönüşü, yeni bir kardeşin doğumu, zorlu tuvalet eğitimi vb. dönemlerden geçen çocuklar artan stres ve baskı nedeniyle beslenmekte zorlanabilirler. Böyle bir geçiş dönemi yaşıyorsanız çocuğunuzun yemekleri reddetmesinin sadece bir sonuç olduğunu hatırlayın ve asıl soruna odaklanın.

UZUN SÜREDİR YEME SORUNU OLAN ÇOCUKLAR

Eğer 3 yaşındaki çocuğunuz ek gıdaya geçiş döneminden itibaren yemeklere karşı direnç gösteriyorsa işler sizin için biraz daha karışık demektir. Çocuğun ve ailenin 3 yılı aşkın bir süredir içinde bulunduğu sorunlu beslenme halinin nedenlerinin detaylıca değerlendirilmesi çözüm için önemlidir. Kimi zaman çocuğun duyu bütünleme sürecindeki eksiklikler yeme sorunu olarak karşımıza çıkarken, kimi zaman yüksek ebeveyn stresi beslenmenin önündeki asıl engel olarak durabilmekte. Böyle bir tablo yaşıyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuza beslenmeyle ilgili sözlü uyaranda bulunmamak, çocuğunuzun beslenme konusunda kendi kararlarını alabileceği güven ortamını oluşturmak olacaktır.

3 yaş çocukları mutfakta sorumluluk alabilecek donamına sahip olduklarından mutlaka pişirme ve hazırlama süreçlerine dahil edilmeli ve yiyeceklerle teması eğlencelik bir hale getirilmelidir. 3 yaş çocukları ayrıca sorumluluk almaktan büyük heyecan duyarlar. Yemek pişirme, masa hazırlama, haftalık aile menüsü oluşturma, alışveriş poşetlerinin yerleştirilmesi gibi süreçlerde çocuğa yaşına uygun sorumluluklar vermek beslenmeye bakışını olumlu etkileyecektir.

OYUNSUZ, EĞLENCESİZ YEMEK OLMAZ!

Oyunsuz, eğlencesiz yemek olmaz! Bu kural her yaş grubu için geçerli olduğu gibi 3 yaş için de geçerlidir. Çocuk bakım verenlerle oyun ve eğlence temelli bir ilişki içinde olmalıdır. Bu ilişkinin yarattığı mutluluk çocukları yeni şeyleri deneme konusunda daha uyumlu ve cesaretli kılar. Eğer 3 yaşındaki çocuğunuzla oyunları paylaşır, onunla kaliteli ve eğlenceli vakitleri arttırırsanız o da sizinle uyumlanmak konusunda daha girişken davranacaktır. Aynı şekilde tüm oyun ve eğlence aile yemeği saatlerine de yansımalı, ailenin tüm fertleri için yemek saatleri keyif ve mutluluk anlarına dönüşmelidir. Bu yolla çocuk masaya ve beslenme daha pozitif ve stressiz bir yaklaşımla yaklaşacaktır.

Eğer 3 yaşındaki çocuğunuz hala sadece sıvı gıdalar tüketiyor, sadece paketi gıdaları tüketiyor, çiğneme ve yutma kabiliyeti gelişmemişse bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Son bir önerim de ebeveynlere ve bakım verenlere gelsin. Eğer çocukları beslemek sizde yüksek stres ve kaygı yaratıyorsa, bununla birlikte çocuğun ve ortamın kirlenmesi sizi öfkelendiriyorsa, çocuğun yemek yeme hızı sizin sabrınızı zorluyorsa vb. kendi duygu durumunuzu kontrol edebilmek adına kendiniz için uzman desteği alın.

Unutmayın! Çocuklar çoğunlukla yemekleri değil o yemeklerle gelen duyguları reddederler.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder