Çocuğum yemekleri yemiyor sadece oynayıp yere atıyor neden?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklarına yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışan pek çok aile, çocukların besinleri yemek yerine onlarla oynamasından, yere dökmesinden, tükürmesinden hatta saçlarına ve yüzlerine sürmesinden şikayet eder. Ek besine geçiş döneminde bu davranışları hoş gören ebeveynler bile bir süre sonra çocuklarının yemekleri bu denli dağıtmasından ve yememesinden olumsuz etkilenmeye başlar. Artan stres ve çocuğun yemekleri yemeden dökmesi, sonunda aç kaldığı düşüncesi evde yeme savaşlarını tetikler. 

Peki çocuklar neden yemekleri yemek yerine dökmeyi, dağıtmayı, onlarla oynamayı tercih eder? 

Çocukların yiyecekleri manipüle etmesi duyu bütünlemesi ihtiyacının bir sonucudur. Çocuklar için beslenme karmaşık, çok aşamalı ve öğrenilmesi gereken uzun bir süreçtir. İşin içine karmaşık öğrenme ve duygular girince çocukların öğrenme sürecini tamamlamaları için kendilerini ‘güven içinde’ hissetmeleri gerekir. Beslenmenin öğrenilmesi de bu tür bir güven süreci gerektirir. Çocuklar bir yiyeceği ağızlarına götürmeden önce tüm duyularıyla onların güvenli olduklarını denemek isterler. Bu nedenle onları ellerler, parçalarlar, dökerler, fırlatırlar, yüzlerine ve vücutlarına sürerler. Bu hem yiyeceklerin güvende olduğunu anlamalarını sağlar hem de farklı dokulara dokunarak duyu bütünlemesi süreçlerini tamamlayıcı faydalar elde ederler. 

YETİŞKİN TEPKİSİNİ DE GÖRMEK İSTERLER

Çocuklar yiyecekleri kullanarak duyu bütünleme süreci ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda yiyecekleri reddettiklerinde çevrelerinden nasıl tepkiler alacaklarını da öğrenmek isterler. Eğer yiyecekleri manipüle ettiğinde çevresindeki yetişkinlerden yüksek tepki alıyorsa ve ortamda stres artıyorsa bu çocukların yemeklerin güvenli olmadığı çıkarsamasını yapmasına yol açar. Aynı zamanda yetişkin tepkisi çocuklarda stresi yükselteceğinden beslenmeyi de zorlaştıracaktır. Bakım verenlerin çocukların duyu bütünleme ihtiyacını karşılarken onlara sakin ve destekleyici yaklaşmaları hem beslenme farkındalığının oluşması hem de yeni yiyeceklere yaklaşma konusunda daha cesur davranmalarına yardımcı olacaktır.

ÜSTÜ BAŞI KİRLENDİ DİYE STRES OLMAYIN!

Çocukların duyu bütünleme ihtiyaçları oldukça yüksek kirlilik ve dağınıklık yaratabilir. Bu dağınıklık hali özellikle bakımdan sorumlu kişi ve ebeveynlerin yorulmasına doğal olarak da stres altına girmelerine neden olabilir. Aynı zamanda çocuklarının üstlerini kirlenmesi, ıslanması bir çok ebeveyn için kaygı verici bir görüntü de yaratabilir. Çocuklarınız yemek yerken ortalık karışıyorsa ve bu sizi strese sokuyorsa, elinize hemen bir bez alıp ortalığı ve çocuğunuzun üstünü başını temizliyorsanız. Hele bir de bunu yaparken kızıp, söyleniyorsanız çocuğunuzun yemeklere alışması zorlaşır. Sürekli eli, yüzü silinen, yemeklerle oynarken apar topar banyoya sokulan ve bunu bir yetişkinin baskısıyla yaşayan çocuklar için yiyecekler ‘kirli’ olarak algılanır. Bu algı hem duyu bütünleme sürecini sekteye uğratır hem de besinlerin denenmesini engeller.

HEP DÖKERSE NE YİYECEK?

Yiyecekleri dökerse çocuklar ne yiyecekler?

Bazen çocuklarımızın önüne koyduğumuz o tabaktaki yemek onlar için hazır olan tek yemek olabilir. Bu da ‘yemek ziyan olursa çocuk aç kalır’ kaygısını tetikler. Böyle durumlarda çocukların oynama ihtiyaçları az bir miktarı başka bir kaba koyarak karşılanabilir. Aynı şekilde oynamayı sevdiği başka bir yiyecek de ana yemek yerine kullanılabilir. Örneğin, çocuğunuza yemesi için bezelye hazırladınız ama oynamak istiyor bir miktar bezelyeyi bir başka kaba koyabilir, aynı şekilde oynaması için bir başka kaba biraz yoğurt koyabilirsiniz. Böylece oynama ve dokunma ihtiyacı karşılanırken yemeği ziyan olmaz. Oynarken yemeği denemesi için desteklemek, oyuna yetişkinlerin de dahil olması süreci olumlu etkileyen faktörler olacaktır.

DUYU BÜTÜNLEMEYİN MUTLAKA DESTEKLEYİN!

Çocuklar hayatlarının ilk yıllarında buldukları her şeyi ellemek, sıkıştırmak, ıslatmak, üstlerine sürmek isterler. Bu nedenle çocukları farklı dokularla oynamaya teşvik etmek onların çevreye güven duymaları ve dokulara alışmalarını kolaylaştıracak, gelişimsel olarak da desteklenmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle açık havada yada ev ortamında çocukların su, kum, toprak, oyun hamuru, yiyeceklerin de aralarında bulunduğu farklı dokulara temasını sağlamanın önemi hep hatırlanmalı ve bu tür oyunların yeme farkındalığını üzerine olumlu etkisi çocuğum yemek yemiyor diye endişelenen aileler için yol gösterici olmalı. 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder