Ağaç yaşken eğilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kızlarıma hamileyken daha önce hiç elime almadığım Sudoku bulmacalarına fena halde kafayı takmıştım. Sanki ben ne kadar bulmaca çözersem, çocuklarımın da büyüdüklerinde o kadar sayılar ve bulmacalarla arası iyi olacak gibi düşünürdüm. Nitekim tam da tahmin ettiğim gibi oldular. Bebekliklerinden itibaren deli gibi kendi yaşlarına uygun yap boz çözmeye başladılar.


Sonra gün geldi, kızlarım da Sudoku’yla tanıştı. Nedir bu Sudoku derken, Türkiye’de Sudoku kitaplarının yayıncısı Okan Arıkan’la yıllar sonra tanışma fırsatı buldum. “Yurtdışında ilk sudoku bulmaca kitabını gördüğümde hemen bu kitabı Türkiye’de yayınlamamız gerektiğini düşündüm. Ben ve bir arkadaşım, o dönemde Türkiye’de henüz çok fazla bilinmeyen Sudoku bulmacasının algoritmasını çözdük ve akabinde kitap olarak hazırladık. Yayınladıktan sonra da iki Sudoku kitabımız çok satanlar listesine girdi. O dönemde “Sudoku Mühendisleri” olarak anılmaya başladık ve yayıncılık hayatımız başlamış oldu” dedi tanıştığımız gün.Epey bir sohbetin ardından sadece Sudoku değil, 0-4 yaş arası bebek ve çocuklar için şahane aktivite kitapları hazırladığını da öğrendim. Adım Adım Eğitim Setlerinde 1500’ün üzerinde eğlenceli aktivitenin yanı sıra ilgili aya ait gelişim tablosu, aktiviteler için gerekli tüm materyaller, aktivitelerin nasıl uygulanacağına dair yönlendirmeler, öneriler, hikaye kitapları, ebeveynler için referans kitaplar, çocuğun ayına uygun yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştiren kısa masallar, çocuklar tarafından seslendirilmiş çocuk şarkıları, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü akademisyenlerince hazırlanmış aya özel “Ayın Meyve Keyfi” yazısı, uzman pedagog ve psikologlar tarafından hazırlanmış makaleler de yer alıyor.


“Kitap satışları Türkiye’de potansiyele göre çok düşük. Toplumun büyük bir kesimi maalesef okumuyor. O dönem Amerika’da aylık gönderilen kitapları araştırmıştım. Ayrıca, çocuk kitaplarına olan ilgiyi fark etmiştim. Bir kesim kendi okumasa da çocukları kitap okusun istiyor. Bu sayede çocuk yayınlarını araştırdık. Türkiye’de hem çocuklara kitap sevgisi aşılayacak, hem gelişimlerini destekleyecek, hem de ebeveyn ile beraber yapacakları 0-4 yaşta aktivite setlerin olması için çalıştık” diyordu Okan Arıkan. Ben de, ikizlerin o bebeklik zamanlarında böyle güzel ve donanımlı aktivite kitapları olmadığına hayıflandım. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder