Anless ile otizm mücadelesi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ANLESS ile Otizm mücadelesi

Yurtdışında otizm tedavisi ile eğitimine çok yönlü bir sistemle yaklaşılıyor. Ülkemizde ise gerek maddi imkansızlıklar gerekse uygun uzmanların olmamasından dolayı otizm eğitimi ve tedavisi bir tarafıyla eksik kalıyor. Otizmli bireylere doğal hayatın içinde akademik özel eğitim, sanat, spor, sosyalleştirme, iletişim becerileri kazandırılarak, özel diyet programlarından oluşan ANLESS çok yönlü eğitim programı Türkiye’de de uygulanmaya başlandı.

Çünkü otizme gerek tıbbi açıdan gerek özel eğitim olarak bütün bakılmalıdır. ABD ile Avrupa’da kullanılan ANLESS dediğimiz ‘Çok Yönlü Otizm Eğitim Sistemi’ ülkemizde uygulanmaya başlandı. ANLESS sisteminin ülkemiz için yeni sayıldığını ancak gelişmiş ülkelerde çok yaygın olduğunun altını çizen Zencefil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Koordinatörü Özgü Ertul, “Otizm tedavisi ve eğitimi bütün dünyada oldukça pahalıdır.

Gerek ANLESS sisteminin uygulandığı mekanlar gerekse uygulanışı sırasında bol materyal, kitap, müzik, spor alanları, uygulama bahçeleri, resim atölyeleri gibi yapılandırılmış bir dünya oluşturulur. Bu dünyada da ABA temelli akademik davranışçı eğitim sistemi uygulanır. Ayrıca mutfak bölümünde de otizmle mücadeleye destek vermek amacıyla doğal beslenme alışkanlıkları kazandırılır.

Bütün bunların bir ucunda da mutlaka uzman doktorun bulunması gerekir. Otizmi aşmaya yönelik bu çalışmalar belirli aralıklarla da ANLESS uzmanı tarafından değerlendirilir. Sonuçlar çocuğu takip eden doktor ve aileyle paylaşılır” dedi. Zencefil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından uygulanan ANLESS çok yönlü eğitim programında erken müdahale şartı aranıyor. Neden olarak da, otizmle mücadeleye ne kadar erken yaşlarda başlanırsa o oranda başarı sağlanacağına inanılıyor. İleri yaşlarda gerek ANLESS programından gerekse diğer otizm programlarından beklenen başarı sağlanamayabiliyor.

Tatil Adabı

Kızlarla daha önce otellerde kısa süreli çok kaldık ama ilk kez geçenlerde her şey dahil bir otelde 1 haftalık tatil yaptık. Kendi aralarındaki tartışmaları saymazsak yeni yeni otel adabını öğreniyorlar. Yemek için tabağını alıp sıraya geçmek, küçüklere öncelik tanımak, havuzda diğer çocuklarla arkadaşlık kurmak, dinlenen kişilere saygı duyup sessiz konuşmak gibi... Okulda öğrendiklerinden daha farklı bir sosyal hayatı deneyimlediler bir yandan. En sevdiğim özellikleri de bilmedikleri ya da anlamadıkları şeyleri sormaları.

Yedikleri yemeğin içinde ne olduğundan, küçüklerin neden masaj yaptıramayacaklarına kadar otelde karşılarına ne çıktıysa sordular. Önce otelin evden ne farkı olduğunu anlamaya çalıştılar, odalarda mutfak olmayışına şaşırdılar çünkü onlara göre burası oda değil bir evdi. Sonra oda fikrini benimseyip otelin sahibini merak ettiler. Öyle ya, bizim evin sahibi bizsek bu otelin de bir sahibi olmalı. Otelin sahibiyle tanıştılar ve oteli çok sevdiklerini söylediler. Hatta bir kaç öneride bile bulundular. Tabii ben ne yaptım? İkisini de tost yapıp yedim.

Etkinlik kuşu

Pera Eğitim, 16 Mayıs- 12 Temmuz 2015 tarihleri arasında, günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden Grayson Perry’nin ‘Küçük Farklılıklar’ sergisi kapsamında ‘Dünden İlhamla Bugün’ eğitim programında 4-6 ve 7-14 yaş gruplarına yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor. Kağıttan Halı atölyesinde çocuklar Grayson Perry’nin rengarenk ve bol hikayeli halılarından yola çıkarak, yapacakları resim ve desenlerden, renkli pelür kağıtlarla kendi halılarını yaratacaklar. Etkinliğe katılım biletlidir. Adres: Meşrutiyet Caddesi No.65 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul Tel: 0212 334 99 00

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder