Bit problemine önlem

14 Şubat 2016, Pazar 19:00
AA

Okullarda ara sıra görülen bit problemlerine biz kendimizce minik önlemler aldık. En doğal yöntem lavanta suyu spreyleri. Eczanelerde bulabileceğiniz lavanta suyu spreylerinden alıp çocuğunuzun saçlarına sıkabilirsiniz.

Evde kendinizin de hazırlayabileceğiniz bu yöntem en sağlıklı olanı. Bir sprey şişesine su ve lavanta yağını karıştırıp kullanabilirsiniz.

Ayrıca yine eczanelerde satılan bit kovan tokalardan edinebilirsiniz. Erkek çocukları için de rozet şeklinde satılıyor. Yakasına takacağınız rozetler aynı işlevi görüyor.

Daha detaylı başka bir ürün de bit şampuanı. Bizim zamanımızdaki gibi ağır içerikli ürünler değil bunlar ama bana kalırsa sadece bitten korumak için en doğal olanı tercih etmek daha akıllıca.

Her derde deva lavanta yağını kışın evimden, yazın da gittiğimiz seyahatlerde çantamdan eksik etmem.

Böcek veya sinek sokmalarına karşı da birebirdir. Lavanta yağından şaşmayın derim.

Sınırsız yaratıcılık

Kızlara sürekli oyuncak alan annelerden olmadım hiçbir zaman. Ya da önlerine tablet bilgisayarı koyup onları hipnotize de etmedim. Bizim evdeki oyunlar paylaşmaya, üretmeye ve bundan mutlu olmaya yönelik oldu.

Bazen bir beyaz çoraptan kukla yaptık, bazen de hediye paketleme işlerini kızlara yaptırdım. En çok da evde biten tuvalet kağıdı rulolarından bir şeyler yapıp durduk. Yeni nesil çocukların elinin altında o kadar çok oyuncak var ki aslında...

Annelerimizden, biten yoğurt kaplarını nasıl saksıya dönüştüreceğimizi öğrenmiş bir nesiliz. Şimdikiler de biten Nesquik kutularından araba, uçak, robot, telsiz yapmayı öğretiyorlar bize.

Benim hayal gücüm onlarınkinden daha sınırlı. Bir Nesquik kutusundan neler yapabileceğimi çocuklarım sayesinde keşfettim. Benim aklıma sadece saksı yapmak gelirken, onlar koca bir dünya yaratmayı başardılar.

Bir makas, bir yapıştırıcı, bir alüminyum folyo ve rengarenk kağıtlarla siz de evde çocuklarınızın sınırsız yaratıcılığını eğlenceye çevirebilirsiniz.

Ufak bir tavsiye; Nesquik’in Facebook sayfasına bir göz atarsanız, çocuğunuzla yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler için ilham alabilirsiniz.

ETKİNLİK KUŞU

Bu kez hem İzmirli hem de Ankaralı anneler için seçtiğim etkinlik haberleri var.

Aquababies Miniklerin okul öncesi dönemde yüzme becerilerini ve güvenlik eğitiminin tabanı oluşturan eğitimler, ebeveynlerin de temel yüzme eğitimini öğrenerek miniklerine yardımcı olmalarını sağlar.

Toplamda 3 aşamadan oluşan Aquababies eğitimleri haftada 1 gün 30 dakika olarak planlanmış. Her bir aşama 5 hafta sürüyor. Yaz aylarında hızlandırılmış kurslar da var.

10 Mart’a kadar programlara dahil olabilirsiniz.

Aqua Babies İzmir www.sehrincocukhali.com/ mekanlar/sporokullari/ aqua-babies-izmir.

Adres: Yenikale, Şehit Kubilay Sk. No:20, Narlıdere / İzmir

Tel: 0536 255 53 57

Tiyatro: Ben ve Sen Birbirlerini çok seven kentli iki çocuk, nereden geleceği belli olmayan tehlikelere karşı bir dünya yaratırlar.

Artık ne oyunları eğlenceli ne de dostlukları kuvvetlidir.

Kendi yarattıkları, korku dolu dünyadan, sevgi ve güven bağlarını örerek kurtulacaklardır.

Adres: Küçük Tiyatro İstiklal Cad. Çimen Sok. Vakıf Apt. No:8 Ulus Ankara

Tel: 0312 311 11 69

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.