Doya doya yaz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Suyun, güneşin ve toprağın, çocukların büyümesine ne kadar katkı sağladığını yıllardır bizzat gözlemlemiş bir anneyim.

Çocuklarım olgunlaşmış meyveleri dallarından toplayıp yemenin tadına 1,5 yaşında vardılar.Çıplak ayakla toprağa basarak dünyanın en sağlıklı ilk adımlarını attılar. Karıncaları izlediler yere yatarak. Köpekleri, kedileri, ördekleri sevdiler ve hatta öpüp sarıldılar. Keçilerden süt sağdıklarında 5,5 yaşındaydılar. Şimdi onlarla çocuk olma vakti.

Koca bir kış yağmurdan, kardan ve soğuktan söylenen çocuklarım, şimdi doya doya suyla oynayacaklar. Bundan güzel aktivite olur mu?

Çocuk cephesinde ne oluyor?

Bir anne çocuklarıyla ortalama kaç saat ilgilenir? Alışveriş yaparken son kararı kim verir? Çocuklar artık sokakta oynayamıyor mu? Soruların yanıtı uluslararası araştırma şirketi MBI’ın hazırladığı ‘Kids & Mums’ (Çocuklar ve Anneler) araştırmasında:

● Anneler çocuklarıyla başka bir işle uğraşmadan ortalama iki saat 42 dakika geçiriyorlar. Süre çocukların yaşı büyüdükçe azalıyor.

● 4-6 yaş grubu çocukların yüzde 30’unun hangi kanalı izleyeceğine anneleri karar veriyor.

● Çocuklar cep harçlıklarıyla aldıkları ya da tutku alanını oluşturan ürün kategorilerinde karar almada daha etkin.

● Araştırma sonuçları çocukların hâlâ bir yolunu bulup sokağa çıkabildiğini, küçüklerin de anneleri tarafından parka götürüldüklerini gösteriyor. Online oyun oynama oranı yüzde 62 ama hâlâ klasik oyuncaklara ve sokak oyunlarına dijital cihazlardan daha fazla zaman ayırıyorlar.

TAVSİYE EDİYORUM

Ulf Nilsson’un kaleme aldığı, çizimlerini Gitte Spee’nin yaptığı ‘Komiser Gordon’ dizisinden ‘İlk Dava’ ve ‘Son Dava’ kitapları yaz boyu çocuğunuzun en yakın arkadaşı olacak. Yaz aylarında dedektifliğe merak salabilirler...

ETKİNLİK KUŞU

İstanbul


Pera Eğitim, sanat dolu ve eğlenceli atölyelerine yaz tatilinde de devam ediyor. 4-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve 4-6, 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına yönelik atölyelerde çocuk ve gençlerin yarattıkları eserlerden bir seçki Pera Eğitim Atölyesi’nde, Ağustos-Eylül ayları arasında sergilenecek.

Pera Eğitim, Beyoğlu: (0212) 334 99 00

Yazarlarımızdan

09 Aralık 2021, Perşembe 07:01
09 Aralık 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder