Eğitim hakkı engellenemez

07 Aralık 2014, Pazar 00:17
AA

Sedef Erken bir avukat ve aynı zamanda otizmli Ozan’ın annesi. Onların eğitim mücadeleleri bundan yıllar önce başladı. Ozan’ın otizmli olmasından dolayı eğitim hakkı engellenip durdu. Sedef yılmadı, oğlunun ve aslında diğer otizmli çocukların haklarını aradı. Ülkemizde eğitim sistemindeki yanlışları düzeltebilmek ve otizmli çocukların eğitim haklarının engellenmemesi için sayısız girişimde bulundu. Açtığı davalar sonuçsuz kalınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. “Şimdi Strasbourg’dayım. Bugün geldim. Çünkü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) oğlumun davasını kabul etti. Bu benim için o kadar önemli ki. Giriştiğimiz bu mücadele Türkiye’de bir ilk. Eğer başarırsak bu tüm otizmliler için bir umut ışığı olacak. Konuya dikkat çekmek için burada çadır kuracağım. Biliyorum ki hangi anne olsa aynı şeyi yapmak isterdi.” diyor Sedef ve ben de biliyorum ki başaracak ve tüm otizmli çocukların kahramanı olacak.

YİNE, YENİDEN İBD GELİYOR

Her yıl anne, baba ve çocukların dört gözle beklediği İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı yepyeni sürprizleri ile bu yıl 12-14 Aralık tarihleri arasında Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde olacak. Bugs Bunny ve sevimli çetesi Tweety, Sylvester, Taz, Duffy Duck birbirinden güzel ve renkli şovları ve mutfak atölyesi ile fuarda çocuklarla hem eğlenecek hem mutfaktaki hünerlerini sergileyecekler. Yılbaşını ister Noel Baba’yla ister karlar ülkesinde kutlayacak aileler ve çocuklar daha dinlenmeye vakit bulamadan birbirinden ilginç atölye çalışmaları ve etkinlikler ile hem öğrenecek hem de marifetlerini sergileyecekler. Bu yıl İBS’de tiyatro sever aileler de unutulmadı, fuar alanına kurulan tiyatro sahnesinde üç gün boyunca 9 kukla tiyatrosu sahnelenecek. Ayrıca İBS, üç gün boyunca Türkiye’nin duayen isimlerini de ağırlayacak. Yalvaç Ural, Yekta Kopan, Derya Baykal, Pınar Mermer, Tülin Kozikoğlu ve Duygu İçil’inde aralarında bulunduğu pek çok kişi hem ailelerle bir araya gelip sohbet edecek hem de kitaplarını imzalayacak. Çevre bilincinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen İBS, kurulan botanik alanını ziyaret eden çocuklara çınar ağacı fidesi hediye edecek. Her yıl gitmekten keyif aldığım İBS Anne Çocuk fuarı, anlaşılan o ki yine dopdolu ve rengarenk olacak.

Doğa en büyük laboratuvar

Biz anneler, çocuklarımıza herhangi bir ürün alacağımızda, o ürünün doğal olup olmadığına bakarız. İçeriği nedir, hangi maddelerden yapılmıştır, ne kadarı kimyasaldır, bir laborant gibi inceler dururuz. Yediklerimizin çoğuna maalesef GDO karışmış ve aslında yediklerimiz sadece posadan ibaretken, en doğalını, en organiğini bulmak için çırpınırız. Hatta vitamin takviyesi yapmak için, haplardan ve şuruplardan medet umar hale geldik. BİOTA Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar “Doğa en büyük laboratuardır” diyor. Çok büyük bir laboratuar kurarak doğanın mucizelerini kendi ürünlerine yansıttıklarını söylüyor. Yüzde 100 doğal bitki ekstreleri kullanarak elde edilen ürünlerle hem çocukları hem de kendileri için en uygun ürünü arayanlara seçenekler sunuyorlar. Multivitaminler de yaşa göre farklılık gösterdikleri gibi, yenidoğan bebekler ve çocuklar için de farklı ihtiyaçlara göre ürünler kullanmak gerekir. Yenidoğan bebekler bir örtüyle doğar ve yaklaşık 4 hafta onları dış dünyadan koruyan bu floraya ihtiyaç duyarlar. Ciltlerinin PH değerine uygun ürünler kullanmak, içeriğinde paraben ya da alerjen maddelerin bulunmaması gerekir. İşte tüm bu farklı ihtiyaçlara göre doğal ürün arayanlara Nutribaby, Biobaby gibi ürünlerle fazlasıyla seçenek sunuyorlar.

ETKİNLİK KUŞU

Düşevi Kitapçısı’nda her hafta pazartesi günleri gerçekleştirilen ‘Kitap Okuma Saati’nde, farklı bir kitap miniklere okunuyor. Ücretsiz olan etkinlikte yaş sınırı bulunmuyor. Aynı zamanda her hafta salı günleri gerçekleşen ilk tanışma deneyimi sayılabilecek ‘Mini minilerle Sanat’ atölyesinde, minikler sanat öğretmeniyle birlikte boyama, baskı, kesme, yapıştırma, kolaj gibi çalışmaları yaşlarına uygun bir düzeyde yapacaklar, hazırladıkları ‘sanat eserini’ yanlarında götürüp gururla evlerinin baş köşesine asabilecekler! Atölye çalışması ve kitap okuma etkinliğine katılım için rezervasyon gerekiyor: 0 212 322 92 12.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.