Tabletle oyalamayın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2 yaş altı çocukların mümkün olduğunca televizyon, bilgisayar ve tabletlerden uzak tutulması gerektiğini bangır bangır söylüyor bütün bilim insanları. Sebeplerini de sıralıyorlar üstelik. El göz koordinasyonu gelişmez. Hayal kurmak, yaratıcılığı arttırdığı gibi, bu tip görseller beyin gelişimlerini kötü etkiler. Hayal kurmayan çocuk, yaratıcılıktan yoksun olur. Video ve bilgisayar oyunlarındaki ışık efektleri, ender durumlarda çocuk ve gençlerde baş dönmesine ve mide bulantısına yol açabilir. Uzmanlar, bu konuda yapılan uyarılara pek dikkat edilmediğini söylüyorlar.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın araştırmasına göre de, tablet bilgisayar-wi-fi etkileşimi ile çocukların yoğun olarak maruz kalacagı RF alanlar 2011 yılı itibari ile 2B sınıfı kanserojen ilan edilmiştir. Amerikan Common Sense Media tarafından yapılan bir kamuyoru araştırması, 2 yaş altındaki her 5 çocuktan neredeyse 2’sinin mobil cihaz kullandığını ortaya koydu.

Common Sense Media CEO’su Jim Steyer, tabletlerin çok iyi bir eğitim cihazı olduğunu ancak aşırı kullanılması halinde gelişim bozukluklarını tetikleyebileceğini belirtti. Araştırmalar uzar gider. Demem o ki, zaten insanların kolay kullanabilmesi için üretilmiş olan dokunmatik ekran bilgisayarları, 1-2 yaşlarındaki bebeğiniz kullanıyor diye sevinmek çok anlamsız. Maalesef tabletler annelerin kriz anlarındaki imdat freni haline geldi. Tabletle çocuk oyalamak, dünyanın en kolay işi. Tablet bilgisayarla yemek yedirilmeye çalışılan çocuğun damak zevki bile gelişmez. Hipnotize olmuş çocuklar, ileride asosyal oluyorlar kaçınılmaz olarak. Bu çocukların insan ilişkileri gelişmiyor.

2 ÇOCUKLA TAŞINMAK

Oturdum, hesapladım. 18 yıllık İstanbul maceramda tam 16 ev değiştirmişim. Önümüzdeki günlerde 17. evime taşınacağım. Çocuklar olmadan önce taşınmak ne kadar stresliyse, işin içine bir de çocukları ekleyin... Taşınma stresiniz ikiye katlanıyor. Yerini yadırgar mı? Bir an önce yerleşebilir miyim? Onların okulunu aksatmadan nasıl düzen kurarım? gibi kafamda deli sorular var.

Önce bir liste yapmaya karar verdim:

* Yeni evin temizlenmesi,

* Taşınma şirketiyle anlaşma,

* Çocukların o gün kalabileceği bir yer

* Yeni evde öncelikli yerleşme planı.

Eğer eşyalarınızı paketleme konusunda işin içinden çıkamıyorsanız, çalışan bir anneyseniz ya da hiç vaktiniz yoksa, sadece özel eşyalarınızı alıp, evi tamamen taşıma şirketine bırakabiliyorsunuz. Askıdan alıp, askıya asıyorlar kıyafetlerinizi.

Daha önce tamamen kendi kontrol manyaklığım yüzünden bu sistemle taşınmamıştım. İlk kez, taşınma işi gözümde büyüyüp, iş seyahatlerim ve zamansızlıktan toparlanamayacağımı anlayınca, ben de bu şirketlerden biriyle taşınmaya karar verdim.

Bir sonraki hafta, sizlere bu deneyimimi aktaracağım. İki çocuk ve kısıtlı zamanla bana şans dileyin...

HER ÇOCUK BİR UMUTTUR

Çok dokunaklı bir mail aldım geçenlerde. Eğitim konusunda ne kadar hassas olduğumu, beni takip edenler bilir. Küçücük çocukların Doğuda ne kadar zor şartlar altında okumaya çalıştığını sizler de biliyorsunuz. Gelen mailde şunlar yazıyordu: Eylül ayından itibaren Doğudaki çocuklarımıza yönelik başlattığımız ve geçtiğimiz yıl büyük bir destekle Her Çocuk Bir Umuttur Derneği olarak bölgede Cumhuriyet tarihinin en büyük yardım faaliyetini yapmış ve ayrıca desteklerinizle okulu olmayan bir köye Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu’nu yapıp, kilometrelerce ve metreyi aşan karda lastik ayakkabı ile okuluna giden çocuklara umut olmuştuk.

Bu sene de elimizdeki veriler ve köy öğretmenlerinin bizlerden talepleri doğrultusunda 3200 çocuğumuza bot, mont, kitap, kırtasiye gibi malzemelerle destek vermek, minik çocuklarımıza sıcak bir el olmak istedik. Doğunun en ücra köşesinde eğitime gönül veren cumhuriyetimizin öğretmenlerine verdiğimiz sözü tutamadığımız gibi, Hakkari’de, Çukurca’da, Van’da, Şemdinli’de gönüllü olarak çalışan bizler de yalnız kaldık. İnanıyoruz ki; ülkemizin en doğusunda mücadele eden bizlere desteğinizi arttıracak ve bir kez daha doğuda sizlerle güçleneceğiz.

Geçtiğimiz yıllarda dernek adresimize sayısız kargo ile gelen paketler varken, bu yıl adresimize tek bir kargo dahi gelmemiştir. Bir düşünün ki bu çocuklar hem sizleri, hem bizleri hem de cumhuriyetin sıcaklığını unutmayacaklardır.” Benim içimi titretti bu mail. Eğitime katkı sağlayan her bir kişi benim gözümde kutsaldır. Bilgi için lütfen sitelerine bir göz atın. www.hercocukbirumuttur.org.tr

ETKİNLİK KELEBEĞİ

Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin çocuklar için hazırladığı hafta sonu programları Kasım ayında da çocukların çok sevdiği temalarla devam ediyor. Profesyonel ekipler tarafından hazırlanan etkinlik programıyla, çocukların yaratıcı düşünme ve el becerilerinin gelişiminin desteklenmesi hedefleniyor. Çocuklar, Kasım ayı boyunca her Cumartesi -Pazar saat 14:00-16:00 saatleri arasında düzenlenecek atölye çalışmalarına ücretsiz olarak katılabilecek.

Akbatı’da Kasım ayında düzenlenecek çocuk programında ‘Tahta Kaşık Kukla Yapıyoruz’, ‘Periler Ülkesini Keşfediyoruz’, ‘Elektrikli Yarış Arabası Yapıyoruz’ gibi atölye çalışmaları var.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder